Giro d'Italia Results - Stage 9

News & Results

05/16/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Giro d'Italia Results - Stage 9

Pettachi gets his first win; Di Luca maintains overall lead.

 


 



 

May 16, 2005: Firenze ? Ravenna (138 km):
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo        03:15:32

2 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                       

3 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                          

4 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                  

5 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                       

6 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        

7 Isaac Galvez Lopez (Spa) Illes Balears                               

8 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                    

9 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                    

10 Simone Cadamuro (Ita) Domina Vacanze                                

11 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                 

12 Steven De Jongh (Ned) Rabobank                                      

13 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone     

14 Matthew White (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone     

15 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                                

16 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                              

17 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel-Pro Cycling Team

18 Carlos Dacruz (Fra) Francaise Des Jeux                              

19 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                 

20 Filippo Pozzato (Ita) Quick.Step                                    

21 Francisco J. Ventoso Alberdi (Spa) Saunier Duval-Prodir      

22 Lilian Jegou (Fra) Francaise Des Jeux                               

23 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team  

24 Sergio Escobar Roure (Spa) Illes Balears                           

25 Moreno Di Biase (Ita) Selle Italia-Colombia                         

26 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                   

27 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                   

28 Roy Sentjens (Bel) Rabobank                                          

29 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                                 

30 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare                     

31 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

32 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team        

33 Bjoern Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                              

34 Mark Renshaw (Aus) Francaise Des Jeux                               

35 Antonio Cruz (USA) Discovery Channel-Pro Cycling Team

36 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Colombia                       

37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                            

38 Mirco Lorenzetto (Ita) Domina Vacanze                               

39 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                             

40 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                                

41 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                

42 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                           

43 Andrea Tonti (Ita) Lampre-Caffita                                   

44 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

45 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas-Bianchi                             

46 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                               

47 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team  

48 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                

49 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                       

50 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                    

51 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                           

52 Michael Barry (Can) Discovery Channel-Pro Cycling Team    

53 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

54 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                  

55 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                               

56 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

57 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                    

58 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     

59 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Caffita                    

60 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                 

61 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    

62 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                             

63 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Caffita                                

64 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team                                  

65 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi                       

66 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                        

67 Vicente Reynes Mimo (Spa) Illes Balears                             

68 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Caffita                                  

69 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                                

70 Dmitriy Fofonov (Kaz) Cofidis-Le Credit

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment