Giro d'Italia Results - Stage 3

News & Results

05/8/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Schumacher takes the stage win - and the overall lead. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Schumacher takes the stage win - and the overall lead. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 3

Schumacher wins stage 3; takes overall lead.

 

 

 

 


May 8, 2006: Perwez -
Namur
( 202 km ):
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner       05:14:41

2 Jos? Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    0.02

3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     0.06

4 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                 

5 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                                 

6 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                 

7 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                         

8 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         

9 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team                 

10 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                      0.09

11 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             

12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                       

13 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

14 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                         

15 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                      

16 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                  0.13

17 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                            

18 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                               

19 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                       

20 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                 

21 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                    

22 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team                                         

23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                               

24 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                                  

25 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                

26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

27 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                       

28 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                  

29 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                      

30 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                    

31 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                              

32 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                        

33 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                            

34 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       

35 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                          

36 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                      

37 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                            

38 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir                             

39 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                     

40 Bobby Julich (USA) Team CSC                                               

41 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                                 

42 Christian Knees (Ger) Team Milram                                        

43 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                           

44 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                       

45 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             

46 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                   

47 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

48 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                        

49 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                  

50 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                    

51 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni               

52 Bradley McGee (Aus) Fran?aise des Jeux                                   

53 Jos? E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems                  

54 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                 

55 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    

56 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

57 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                       

58 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                                 

59 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems                    

60 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                           

61 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                

62 Jussi Veikkanen (Fin) Fran?aise des Jeux                                 

63 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                            0.29

64 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                  

65 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment