Giro di Lucca Results - Stage 1

News & Results

02/24/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Petacchi beats the Lion King Mr. Mario Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Petacchi beats the Lion King Mr. Mario Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro di Lucca Results - Stage 1

Petacchi beats Cipo.

February 24, 2004: Stage 1: Viareggio - Capannori (175 km):
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo       04:24:14
2 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze
3 Angelo Furlan (Ita) Alessio-Bianchi                                 0:01
4 Gabriele Balducci (Ita) Saeco Macchine per Caffe
5 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner
6 Zoran Klemencic (Slo) Tenax
7 Fabrizio Guidi (Ita) Team CSC
8 Crescenzo D'Amore (Ita) Acqua & Sapone
9 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com
10 Gian Matteo Fagnini (Ita) Domina Vacanze
11 Nicola Gavazzi (Ita) Saeco Macchine per Caffe
12 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo
13 Ivan Fanelli (Ita) Amore & Vita-Berretta
14 Bostjan Mervar (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave
15 Jan Svorada (Cze) Lampre
16 Guillermo Bongiorno (Arg) Ceramiche Panaria-Margres
17 Mirco Lorenzetto (Ita) De Nardi
18 Maxim Rudenko (Ukr) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf
19 Elio Aggiano (Ita) Team LPR
20 Fabio Borghesi (Ita) Miche
21 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone
22 Dmitri Konyshev (Rus) Team LPR
23 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Margres
24 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
25 Mark Renshaw (Aus) FDJeux.com
26 Marek Wesoly (Pol) Amore & Vita-Berretta
27 Michele Bartoli (Ita) Team CSC
28 Nicola Loda (Ita) Tenax
29 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone
30 Freddy Gonzalez Martinez (Col) Colombia-Selle Italia
31 Balazs Rohtmer (Hun) Miche
32 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
33 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
34 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
35 Alessandro Bertolini (Ita) Alessio-Bianchi
36 Radoslav Rogina (Cro) Tenax
37 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
38 Mateusz Mroz (Pol) Amore & Vita-Berretta
39 Daniele Righi (Ita) Lampre
40 Kjell Carlstrom (Fin) Amore & Vita-Berretta
41 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi
42 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
43 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi
44 Frank Schleck (Lux) Team CSC
45 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone
46 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
47 Manuel Calvente Gorbas (Spa) Team CSC
48 Francisco Vila Errandonea (Spa) Lampre
49 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
50 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner
51 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi
52 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio-Bianchi
53 Brian Vandborg (Den) Team CSC
54 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
55 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
56 Yuri Mitlushenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
57 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone
58 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone
59 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
60 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner
61 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
62 Paolo Fornaciari (Ita) Saeco Macchine per Caffe
63 Andrea Tafi (Ita) Alessio-Bianchi
64 Danilo Di Luca (Ita) Saeco Macchine per Caffe
65 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie
66 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone
67 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner
68 Nicki S?rensen (Den) Team CSC
69 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi
70 Michele Gobbi (Ita) De Nardi
71 Igor Pugaci (Mda) De Nardi
72 Bekim Christensen (Den) Team CSC
73 Zbigniew Piatek (Pol) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf
74 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
75 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
76 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo
77 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco Macchine per Caffe
78 Jurgen Van De Walle (Bel) Chocolade Jacques-Wincor Nixdorf
79 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
80 Andrea Peron (Ita) Team CSC
81 Angelo Lopeboselli (Ita) Team LPR
82 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
83 Wladimir

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment