Dauphine Libere Results - Stage 2

News & Results

06/6/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Dauphine Libere Results - Stage 2

Gilbert wins stage 2, takes overall lead.

Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

69 Jose Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           

70 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                

71 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team           

72 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                 

73 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems                      

74 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                 

75 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                     

76 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir                         

77 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                       

78 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                   

79 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

80 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                              

81 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                         

82 David Zabriskie (USA) Team CSC                                    

83 Remy Di Gregorio (Fra) Fran?aise des Jeux                         

84 Stephane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                            

85 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                 

86 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                                

87 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                               

88 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                   

89 Brian Vandborg (Den) Team CSC                                     

90 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone           

91 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone       

92 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

93 Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas                                     

94 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

95 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance                              

96 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                

97 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                     5.42

98 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                       5.43

99 Sergio Paulinho (Por) W?rth                                       

100 Remmert Wielinga (Ned) Quick Step-Innergetic                     

101 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank                               5.46

102 Benoit Sinner (Fra) Agritubel                                 5.47

103 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto                                

104 Andy Flickinger FRA Bouygues Telecom                             

105 Unai Osa (Spa) W?rth                                              

106 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                              

107 Peter Mazur (Pol) Saunier Duval-Prodir                           

108 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                           

109 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone           

110 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                            

111 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                  

112 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                              

113 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears               

114 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                    

115 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                     

116 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone            

117 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                          

118 Kurt Arvesen (Nor) Team CSC                                      

119 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi                          

120 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                            

121 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone            

122 Marco Righetto (Ita) Liquigas                                    

123 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                              

124 Morris Possoni (Ita) Lampre-Fondital                             

125 Wilfried Cretskens BEL Quick Step-Innergetic                     

126 Alessand Spezialetti (Ita) Liquigas                              

127 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole                             

128 Daniel Becke (Ger) Team Milram                                   

129 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                  

130 Dariusz Baranowski (Pol) W?rth                                5.55

131 Lars Bak (Den) Team CSC                                          

132 Christophe Mengin (Fra) Fran?aise des Jeux                    6.01

133 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic                      6.06

134 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                       5.23

135 Stephane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone          6.13

136 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone           

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment