Dauphine Libere Results - Stage 2

News & Results

06/12/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Dauphine Libere Results - Stage 2

Christophe Moreau wins stage, takes overall lead.

 

 

 

 

Please visit our sponsors.

 

June 10, 2007: Saint-Paul-en-Jarez ? Saint Etienne ( 160 km ):
1 Christophe Moreau (Fra) Ag2r Pr?voyance        03:50:38

2 Jos? Antonio Redondo (Spa) Astana                               

3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                   0.33

4 Thor Hushovd (Nor) Cr?dit Agricole                             

5 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                           

6 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                           

7 Leonardo Duque (
Col
) Cofidis                                   

8 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise Des Jeux                      

9 Alexandre Botcharov (Rus) Cr?dit Agricole                      

10 Marcel Sieberg (Ger) Milram                                    

11 Bert Grabsch (Ger) T-Mobile                                   

12 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

13 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                        

14 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                 

15 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                               

16 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis                               

17 George Hincapie (USA) Discovery Channel                       

18 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Pr?voyance                          

19 Mads Kaggestad (Nor) Cr?dit Agricole                          

20 Bobby Julich (USA) Team CSC                                   

21 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                           

22 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                          

23 Bj?rn Leukemans (Bel) Predictor-Lotto                         

24 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                   

25 Mikel Astarloza (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

26 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis                                 

27 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir                  

28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

29 Serguei Ivanov (Rus) Astana                                    

30 Manuel Beltr?n (Spa) Liquigas                                 

31 Frederik Willems (Bel) Liquigas                               

32 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                          

33 Antonio Colom (Spa) Astana                                     

34 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Pr?voyance                         

35 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                

36 Alberto Contador (Spa) Discovery Channel                      

37 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                          

38 Cadel Evans (Aus) Predictor-Lotto                             

39 Sandy Casar (Fra) Fran?aise Des Jeux                          

40 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana                                

41 Luis Le?n S?nchez (Spa) Caisse d'Epargne                      

42 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                              

43 Egoi Mart?nez (Spa) Discovery Channel                         

44 Cyril Dessel (Fra) Ag2r Pr?voyance                            

45 Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel                       

46 C?dric Vasseur (Fra) Quickstep-Innergetic                     

47 Andriy Grivko (Ukr) Milram                                    

48 Nicki S?rensen (Den) Team CSC                                 

49 Alexander Vinokourov (Kaz) Astana                             

50 Matej Jurco (Svk) Milram                                      

51 Benjamin Noval (Spa) Discovery Channel                        

52 Dominique Cornu (Bel) Predictor-Lotto                         

53 Mathieu Ladagnous (Fra) Fran?aise Des Jeux                    

54 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                              

55 Anthony Charteau (Fra) Cr?dit Agricole                        

56 Igor Ant?n (Spa) Euskaltel-Euskadi                            

57 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                              

58 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                  

59 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne                          

60 Jos? Luis Arrieta (Spa) Ag2r Pr?voyance                       

61 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                             

62 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                  

63 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                               

64 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                

65 Christophe Le Mevel (Fra) Cr?dit Agricole                     

66 Volodimir Gustov (Ukr) Team CSC                               

67 Johan Van Summeren (Bel) Predictor-Lotto                      

68 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                          

69 Raivis Belohvosciks (Lat) Saunier Duval-Prodir                

70 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir                       

71 Guido TrentiN (Ita) Saunier Duval-Prodir                      

72 Micka?l Delage (Fra) Fran?aise Des Jeux                       

73 Rik Verbrugghe (Bel)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment