Dauphine Libere Results - Stage 2

News & Results

06/6/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Dauphine Libere Results - Stage 2

Gilbert wins stage 2, takes overall lead.

 

 

 


June 6, 2006: Burgoin-Jallieu ? Saint Galmier ( 204 km ):
1 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux        04:45:53

2 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                    5.19

3 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                                5.23

4 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                 

5 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                  

6 Marco Marzano (Ita) Lampre-Fondital                                 

7 Stuart O'grady (Aus) Team CSC                                      

8 Francisco Mancebo (Spa) AG2R Prevoyance                            

9 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram                                  

10 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           

11 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 

12 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team          

13 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                              

14 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                     

15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team           

16 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                

17 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             

18 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir                      

19 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                          

20 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                            

21 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                           

22 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                         

23 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team            

24 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            

25 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

26 Benoit Salmon (Fra) Agritubel                                     

27 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                                   

28 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                               

29 Jose Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team             

30 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                             

31 Floyd Landis (
USA
) Phonak Hearing Systems                         

32 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                           

33 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                       

34 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                    

35 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto                                  

36 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team        

37 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team                                 

38 Andrey Kashechkin (Kaz) W?rth                                     

39 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                    

40 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone           

41 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                      

42 Carlos Barredo (Spa) W?rth                                        

43 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                     

44 Bernhard Kohl AUT T-Mobile Team                                   

45 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                             

46 Jerome Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               

47 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic                       

48 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                                

49 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                            

50 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team            

51 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team           

52 Frederic Guesdon (Fra) Fran?aise des Jeux                         

53 Moises Duenas (Spa) Agritubel                                     

54 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

55 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

56 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears               

57 Alexandre Vinokourov (Kaz) W?rth                                   

58 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems                      

59 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                                   

60 Nicola Loda (Ita) Liquigas                                        

61 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                           

62 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                         

63 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram                               

64 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel                               

65 Benoit Vaugrenard (Fra) Fran?aise des Jeux                        

66 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

67 Jose Rojas Gil (Spa) W?rth                                        

68 David

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment