Criterium International Results ? Stage 1

News & Results

03/26/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Criterium International Results ? Stage 1

Galvez wins stage 1; takes overall lead.

Leipheimer (USA) Gerolsteiner                            

142 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems                   

143 Eddy Seigneur (Fra) R.A.G.T. Semences                         

144 Antton Luengo (Spa) Euskaltel-Euskadi                         

145 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team                       0.19

146 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team                          

147 Graeme Brown (Aus) Ceramica Panaria-Navigare               1.01

148 Eric Berthou (Fra) R.A.G.T. Semences                       4.05

149 Rafael Casero Moreno (Spa) Saunier Duval-Prodir               

150 Sacha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems                   

151 Christian M?ller (Ger) Team CSC                               

152 Nicolas Reynaud (Fra) R.A.G.T. Semences                       

153 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

154 Jean Paul Simon (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                 

155 Jurgen Van Loocke (Bel) Landbouwkrediet-Colnago               

156 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team                          

157 Ren? Andrle (Cze) Liberty Seguros-W?rth Team                  

158 Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole                    4.33

159 Julien Laidoun (Fra) Mrbookmaker.com-Sports Tech              

160 Emilien-Beno?t Berges (Fra) R.A.G.T. Semences              8.06

161 Fr?d?ric Finot (Fra) Fran?aise Des Jeux                        

162 Bradley Wiggins (GBr) Credit Agricole                     12.55

DNF Peter Wuyts (Bel) Mrbookmaker.com-Sports Tech

 

Overall rankings after stage 1:
1 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne        04:35:54

2 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                        0.04

3 Denis Robin (Fra) Agritubel                           0.05

4 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                     0.06

5 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

6 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare    0.10

7 Marcus Ljungqvist (Swe) Liquigas-Bianchi                        

8 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas-Bianchi                        

9 Aliaksandr Usau (Blr) Ag2r Prevoyance                           

10 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                       

11 Lena?c Olivier (Fra) Agritubel                                 

12 Damien Nazon (Fra) Credit Agricole                             

13 Maxime Monfort (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                   

14 Ruben Plaza Molina (Spa) Comunidad Valenciana                  

15 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                        

16 Roman Luhovyy (Ukr) R.A.G.T. Semences                          

17 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team                   

18 Vicente Reynes (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne            

19 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                      

20 Swen Renders (Bel) Landbouwkrediet-Colnago                     

21 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                     

22 Jos? Ivan Gutierrez (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne       

23 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                           

24 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2r Prevoyance                           

25 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                      

26 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone          

27 Mark Renshaw (Aus) Fran?aise Des Jeux                          

28 David Munoz (Spa) Comunidad Valenciana                         

29 Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria-Navigare           

30 Daniele Colli (Ita) Liquigas-Bianchi                           

31 Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                        

32 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise Des Jeux                       

33 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                  

34 Jos? Alberto Martinez (Spa) Agritubel                          

35 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare                

36 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

37 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                         

38 Christophe Agnolutto (Fra) Agritubel                           

39 David Canada (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

40 J?r?my Roy (Fra) Fran?aise Des Jeux                            

41 Imanol Erviti (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne             

42 Bobby Julich (USA) Team CSC                                    

43 Bingen Fernandez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone        

44 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                              

45 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                 

46 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                              

47 Dmitriy Fofonov

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment