Benelux Tour Results - Stage 4

News & Results

08/7/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Benelux Tour Results - Stage 4

Ballan wins for Lampre; Verbrugghe maintains overall lead.

Vaugrenard (Fra) Francaise des Jeux                            

133 Enrico Grigoli (Ita) Domina Vacanze                                   

134 Ruggero Borghi (Ita) Domina Vacanze                                   

135 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          

136 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                                      

137 Rudie Kemna (Ned) Shimano-Memory Corp                                 

138 Masahiro Shinagawa (Jpn) Shimano-Memory Corp                          

139 Jan Boven (Ned) Rabobank                                              

140 Eric Baumann (Ger) T-Mobile Team                                      

141 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise des Jeux                               

142 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel ProCycling Team                

143 Alain Van Katwijk (Ned) Shimano-Memory Corp                           

144 Marco Bos (Ned) Shimano-Memory Corp                                   

145 Julien Smink (Ned) Shimano-Memory Corp                                

146 Gorik Gardeyn (Bel) Mr. Bookmaker-Sportstech                          

147 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Caffita                                   

148 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                                  

149 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques - T Interim                  

150 Nico Eeckhout (Bel) Chocolade Jacques - T Interim                     

151 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                  

152 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                    

153 S?bastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                             

154 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom                                

DNF Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    

DNF Brian Vandborg (Den) Team CSC                                         

DNF Vladimir Gusev (Rus) Team CSC                                         

DNF Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                                        

DNF Giosu? Bonomi (Ita) Lampre-Caffita                                    

DNF Frank Vandenbroucke (Bel) Mr. Bookmaker-Sportstech                    

DNS Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                     

DNS Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir

 

Overall rankings after stage 4:
1 Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step-Innergetic       

2 Allan Davis (Aus)
Liberty
Seguros-W?rth Team                 0.06

3 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                  0.14

4 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                           0.15

5 Carlos Barredo Llamazales (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team       0.16

6 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel ProCycling Team    0.18

7 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                    0.20

8 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                       0.25

9 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                 0.36

10 Pieter Mertens (Bel) Chocolade Jacques - T Interim                     

11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     

12 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                   

13 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            

14 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel ProCycling Team              0.40

15 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, Le Credit Par Telephone         0.49

16 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                    0.54

17 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                              1.26

18 Pablo Lastras Garcia (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne     1.34

19 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                         2.06

20 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel ProCycling Team       2.43

21 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne      

22 Jan Hruska (Cze)
Liberty
Seguros-W?rth Team                        2.44

23 Manuel Quinziato (Ita) Saunier Duval-Prodir                         2.46

24 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                 2.50

25 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick Step-Innergetic                       2.56

26 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Caffita                              2.57

27 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                   3.03

28 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                   3.04

29 Beno?t Poilvet (Fra) Credit Agricole                                3.05

30 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                          3.47

31 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                         3.59

32 Johan Coenen (Bel) Mr. Bookmaker-Sportstech                       4.08

33 Frderic Guesdon (Fra) Francaise des Jeux

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment