Benelux Tour Results - Stage 4

News & Results

08/7/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Benelux Tour Results - Stage 4

Ballan wins for Lampre; Verbrugghe maintains overall lead.

<?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>August 7, 2005 : Landgraaf ?
Verviers
(232 km ? and then some...):
1 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Caffita        <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step-Innergetic                              

3 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel ProCycling Team                       

4 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team                            

5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel ProCycling Team

6 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                    

7 Manuel Quinziato (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

8 Johan Coenen (Bel) Mr. Bookmaker-Sportstech                             

9 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                      

10 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                       

11 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              

12 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                          

13 Pieter Mertens (Bel) Chocolade Jacques - T Interim                     

14 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

15 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                           

16 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas-Bianchi                                

17 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                      

18 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                             

19 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            

20 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne

21 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, Le Credit Par Telephone               

22 Luca Solari (Ita) Domina Vacanze                                       

23 Carlos Barredo Llamazales (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team

24 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                       

25 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                    

26 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel ProCycling Team           

27 Beno?t Poilvet (Fra) Credit Agricole                                   

28 Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto                                     

29 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                        

30 Gorka Gonzalez Larranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

31 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick Step-Innergetic                          

32 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic                             

33 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                         

34 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros-W?rth Team                            

35 Koos Moerenhout (Ned) Davitamon-Lotto                                  

36 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                         0.07

37 Pablo Lastras Garcia (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne           0.51

38 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                          0.53

39 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic                                

40 Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze                                  0.55

41 Miguel Moreira Paulinho (Por) Liberty Seguros-W?rth Team                

42 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

43 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                    

44 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                      1.25

45 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                              3.54

46 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems                 

47 Frderic Guesdon (Fra) Francaise des Jeux                               

48 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi                         

49 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                             4.07

50 Unai Yus Kerejeta (Spa) Bouygues Telecom                            4.08

51 Dmitriy Muravyev (Kaz) Credit Agricole                              6.28

52 Vicente Reynes Mimo (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne               

53 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto                                       

54 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne           

55 Frderik Willems (Bel) Chocolade Jacques - T Interim                    

56 Angel Edo Alsina (Spa) Saunier Duval-Prodir                            

57 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                           

58 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                    

59 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel ProCycling Team                  

60 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team                                   

61 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile Team                                       

62 Gianluca Bortolami (Ita) Lampre-Caffita                                

63 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                            

64 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Caisse D'epargne              

65 Ren? Andrle (Cze) Liberty

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment