Basq Tour Results - Stage 2

News & Results

04/4/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Basq Tour Results - Stage 2

Sanchez wins stage 2; takes overall lead.

AG2R Prevoyance                              

135 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom                           

136 Javier Ruiz De Larrinaga (Spa) Kaiku                               

137 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears               

138 Remi Pauriol (Fra) Credit Agricole                                 

139 Fr?d?ric Finot (Fra) Fran?aise des Jeux                        19.19

140 I?igo Cuesta (Spa) Team CSC                                        

141 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                            

142 Josep Jufre (Spa) Davitamon-Lotto                                   

143 Jason Mccartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team           

144 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems                       

145 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                              

146 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram                                  

147 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir                          

148 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                            

149 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                        

150 Daniel Musiol (Ger) Team Milram                                    

151 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam                                   

152 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           

153 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                           

154 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                      

155 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

156 Arkaitz Duran (Spa) Saunier Duval-Prodir                           

157 David George (RSA) Relax-Gam                                       

158 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                            

159 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                    

160 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                 

161 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                 

162 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                               

163 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram                                

164 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-W?rth Team                   

165 Gustavo Cesar (Spa) Kaiku                                          

166 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic                         

167 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                            

168 Ian Mcleod (RSA) Fran?aise des Jeux                            21.30

169 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole                           23.16

170 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital

 

Overall rankings after stage 2:

1 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi        07:33:22

2 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                    

3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           0.02

4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                   

5 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                         

6 M . A. Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems                 

7 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                 

8 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                           

9 Francisco Javier Vila (Spa) Lampre-Fondital                          

10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                   

11 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                      

12 Jos? Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team               

13 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone         

14 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                          

16 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                0.07

17 Jos? Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir            0.09

18 Xavier Tondo (Spa) Relax-Gam                                     0.27

19 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                            1.11

20 Yon Bru (Spa) Kaiku                                                 

21 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                  

22 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                            

23 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

24 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                 

25 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   

26 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team             

27 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                  

28 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                     

29 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone              

30 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

31 Oscar Sevilla (Spa) T-Mobile Team                                   

32

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment