Vuelta a la Comunidad Valenciana Results - Stage 1

News & Results

02/26/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Vuelta a la Comunidad Valenciana Results - Stage 1

Ivan Gutierrez sprints to win for Caisse d'Epargne.

Stage 1: February 26, 2008: Sagunto - Port de Sangunto (158 km):
1 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne       03:46:59
2 Rubén Plaza (Spa) Benfica                                         
3 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                           
4 Daniel Petrov (Bul) Benfica                                       
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                                    
6 Antonio Colom (Spa) Astana                                        
7 Patxi Vila (Spa) Lampre                                           
8 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Scott                      
9 Ryder Hesjedal (Can) Slipstream Chipotle - H30                    
10 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
11 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                                   
12 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                                     
13 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott             
14 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                     
15 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                        
16 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                      
17 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                       
18 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                          
19 Manuel Váquez (Spa) Grupo Nicolas Mateos-Murcia                  
20 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                             
21 Alberto Contador (Spa) Astana                                    
22 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                            
23 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                         0.03
24 Pierrick Fédrigo (Fra) Bouygues Telecom                       0.09
25 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                  1.33
26 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                   
27 Javier Benitez (Spa) Benfica                                     
28 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                                   
29 Edgar Pinto (Por) Benfica                                        
30 Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle - H30                      
31 Oleg Chuzhda (Ukr) Grupo Nicolas Mateos-Murcia                   
32 Jaume Rovira (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario                
33 Mikel Nieve (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                            
34 Gonzalo Rabunal (Spa) Karpin Galicia                             
35 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                     
36 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                              
37 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                   
38 Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott                            
39 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                             
40 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                              
41 Jonathan Castroviejo (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                   
42 Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                               
43 Christian Knees (Ger) Team Milram                                
44 Javier Etxarri Marin (Spa) Grupo Nicolas Mateos-Murcia           
45 José Herrada Lopez (Spa) Grupo Nicolas Mateos-Murcia             
46 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
47 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                       
48 Juan Francisco Mourón Doldan (Spa) Karpin Galicia                
49 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                               
50 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                         
51 Gustavo César Veloso (Spa) Karpin Galicia                        
52 Mikel Pradera (Spa) Benfica                                      
53 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
54 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                                   
55 Patrick McCarty (USA) Slipstream Chipotle - H30                  
56 Igor Astarloa (Spa) Team Milram                                  
57 José Mendes (Por) Benfica                                        
58 Timothy Duggan (USA) Slipstream Chipotle - H30                   
59 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                                   
60 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                           
61 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                          
62 Daniel Navarro (Spa) Astana                                      
63 Julián Sánchez (Spa) Grupo Nicolas Mateos-Murcia                 
64 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                           
65 Rein Taaramae (Est) Cofidis                                      
66 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                      
67 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                           
68 Héctor González (Spa) Saunier Duval-Scott                        
69 Daniel Martin (Irl) Slipstream Chipotle - H30                 9.06
70 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis                                 
71 David Martín Velasco (Spa) Orbea - Oreka S.D.A               11.28
72 Pedro Miguel Lopes Goncalves (Por) Benfica                       
73 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Extremadura-Ciclismo Solidario   
74 Ramon Troncoso (Spa) Karpin Galicia                              
75 Marco Marzano (Ita) Lampre                                   12.25
76 Sergio Andres De Lis (Spa) Orbea - Oreka S.D.A                   
77 Alejandro Paleo (Spa) Karpin Galicia                             
78 Rick Flens (Ned) Rabobank                                        
79 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                  
80 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank                                   
81 Fabien Patanchon (Fra) Caisse d'Epargne                          
82

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment