Paris-Nice Results - Stage 1

News & Results

03/10/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 1

Steegmans sprints to stage victory, Hushovd maintains overall lead.

(Fra) Ag2r-La Mondiale                      4.06
90 Matteo Bono (Ita) Lampre                                    
91 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                           4.07
92 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale                   4.13
93 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                              
94 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                          4.20
95 Tyler Farrar (USA) Slipstream Chipotle - H30             5.52
96 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                      6.41
97 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                    6.46
98 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                              
99 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                      6.47
100 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                       
101 Markus Eichler (Ger) Team Milram                        6.48
102 Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale              6.49
103 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                  6.53
104 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                      6.54
105 Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto               6.56
106 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                         6.58
107 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                         
108 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                           
109 Yann Huguet (Fra) Cofidis                               6.59
110 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                  
111 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                
112 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30      7.00
113 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                     
114 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole               7.02
115 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole                  
116 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                       7.03
117 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                   7.04
118 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                               
119 Dario Cioni (Ita) Silence-Lotto                            
120 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                        7.05
121 Andreas Klier (Ger) High Road                           7.06
122 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                 7.07
123 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                
124 Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale                   7.08
125 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott                7.09
126 Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale                       
127 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                     7.14
128 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                         7.15
129 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux                7.16
130 Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi                   
131 Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott                
132 Massimiliano Mori (Ita) Lampre                          7.27
133 Morris Possoni (Ita) High Road                          7.30
134 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                       7.50
135 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                         8.42
136 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                 8.43
137 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                         8.51
138 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                        8.52
139 Björn Schröder (Ger) Team Milram                        8.55
140 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                 
141 Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle - H30         8.56
142 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                           8.57
143 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale                 9.01
144 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux             9.03
145 Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle - H30             9.05
146 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott          9.06
147 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                           9.07
148 Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott               9.08
149 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                       9.09
150 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott    9.11
151 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                   9.12
152 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                       9.20
153 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                     9.40
154 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                         13.24
155 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                   13.25
156 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                13.45
157 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux              13.49
158 Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Scott                13.54
159 David Moncoutié (Fra) Cofidis                          14.04

Please visit and support our advertisers.

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment