Paris-Nice Results - Stage 1

News & Results

03/10/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 1

Steegmans sprints to stage victory, Hushovd maintains overall lead.

Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                       
85 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram                              
86 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                            
87 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                     3.30
88 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                             
89 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                   
90 Carlo Westphal (Ger) Gerolsteiner                           
91 Michiel Elijzen (Ned) Rabobank                              
92 Sylvain Calzati (Fra) Ag2r-La Mondiale                      
93 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                
94 Matteo Bono (Ita) Lampre                                    
95 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                              
96 Massimiliano Mori (Ita) Lampre                           6.32
97 Thierry Huppond (Fra) Skil-Shimano                          
98 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                            
99 Lander Aperribai (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
100 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                             
101 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                     
102 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                          
103 Morris Possoni (Ita) High Road                             
104 Christophe Laurent (Fra) Slipstream Chipotle - H30         
105 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                      
106 Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale                       
107 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                    
108 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                        
109 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                               
110 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                     
111 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott                   
112 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                          
113 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                
114 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                           
115 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                        
116 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                  
117 Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto                  
118 Dario Cioni (Ita) Silence-Lotto                            
119 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux                   
120 Philip Deignan (Irl) Ag2r-La Mondiale                      
121 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                            
122 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                       
123 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                        
124 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                      
125 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                  
126 Christophe Edaleine (Fra) Ag2r-La Mondiale                 
127 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                            
128 Andreas Klier (Ger) High Road                              
129 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                
130 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole                  
131 Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott                
132 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                  
133 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                         
134 Markus Eichler (Ger) Team Milram                           
135 Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott               8.26
136 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                           
137 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC                        
138 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale                    
139 Christophe Rinero (Fra) Agritubel                          
140 Björn Schröder (Ger) Team Milram                           
141 Thomas Peterson (USA) Slipstream Chipotle - H30            
142 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                            
143 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                              
144 Yoann Le Boulanger (Fra) Française des Jeux                
145 Kevin Ista (Bel) Agritubel                                 
146 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                          
147 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott             
148 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Scott       
149 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                      
150 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                    
151 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                            
152 Freddy Bichot (Fra) Agritubel                              
153 Lucas Euser (USA) Slipstream Chipotle - H30                
154 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                         13.04
155 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                       
156 Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux                  
157 David Moncoutié (Fra) Cofidis                              
158 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                    
159 Arkaitz Durán (Spa) Saunier Duval-Scott

Overall rankings after stage 1:
1 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole       02:26:55
2 Gert Steegmans (Bel) Quick Step                           0.06
3 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                      0.12
4 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                 
5 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram                           0.17
6 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                0.18
7 David Millar (GBr) Slipstream Chipotle - H30              0.20
8 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                           0.21
9 Luis León

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment