La Vuelta Results - Stage 10

News & Results

09/10/2007| 0 comments
by Thomas Valentinsen

La Vuelta Results - Stage 10

Menchov wins stage, leads overall.

Team           

123 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone            

124 Manuel Vazquez Huesco (Spa) Andalucia - Cayasur                      

125 Pietro Caucchioli (Ita) Cr?dit Agricole                              

126 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                      

127 Seraf?n Mart?nez Acevedo (Spa) Karpin Galicia                        

128 Cyrille Monnerais (Fra) Fran?aise des Jeux                           

129 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                  

130 Morris Possoni (Ita) Lampre - Fondital                                

131 Francisco Jose Martinez (Spa) Andalucia - Cayasur                    

132 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cayasur                        

133 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                   

134 Gustavo C?sar (Spa) Karpin Galicia                                   

135 Juan Olmo Menacho (Spa) Andalucia - Cayasur                          

136 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                      

137 Francisco Terciado Sacedo (Spa) Relax - Gam                           

138 Alexandre Usov (Blr) AG2r Pr?voyance                                 

139 Jorge Garcia Marin (Spa) Relax - Gam                                 

140 Martin M?ller (Ger) Team Milram                                      

141 Marc De Maar (Ned) Rabobank                                          

142 Tom Stamsnijder (Ned) Gerolsteiner                                   

143 St?phane Aug? (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone                

144 Davide Vigano (Ita) Quickstep - Innergetic                           

145 Maryan Hary (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone                  

146 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone                

147 David Loosli (Swi) Lampre - Fondital                                 

148 Mickael Delage (Fra) Fran?aise des Jeux                              

149 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                     

150 Jussi Veikkanen (Fin) Fran?aise des Jeux                             

151 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                                       

152 Bart Dockx (Bel) Predictor - Lotto                                   

153 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                       

154 Jos? Antonio Lopez (Spa) Andalucia - Cayasur                          

155 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucia - Cayasur                          

156 J?r?my Roy (Fra) Fran?aise des Jeux                                  

157 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                    

158 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel - Euskadi                            

159 Adam Hansen (Aus) T-Mobile Team                                      

160 Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank                                  

161 Christophe Kern (Fra) Cr?dit Agricole                                 

162 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                           

163 Mark Renshaw (Aus) Cr?dit Agricole                               28.59

164 Nacor Burgos Rojo (Spa) Relax - Gam                              30.59

165 Erki P?tsep (Est) Bouygues Telecom                               32.02

166 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Relax - Gam                        32.30

167 Andr? Greipel (Ger) T-Mobile Team                                37.52

168 Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                       

169 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                              41.05

170 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                            

171 Aur?lien Clerc (Swi) Bouygues Telecom                                

172 Angelo Furlan (Ita) Cr?dit Agricole                                  

173 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                  

DNS Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                    

DNF Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team             

DNF Ian McLeod (RSA) Fran?aise des Jeux                                  

DNF Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - Fondital

 

Please visit our sponsors.

 

Overall rankings after stage 10:
1 Denis Menchov (Rus) Rabobank        39:41:51

2 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne                             2.01

3 Cadel Evans (Aus) Predictor - Lotto                                 2.27

4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                        3.02

5 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Karpin Galicia                       4.35

6 Samuel S?nchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                            4.42

7 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                            

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment