2010 Women's Fleche Wallonne Results

News & Results

04/21/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Women's Fleche Wallonne Results

Emma Pooley wins for Cervelo TestTeam ahead of Nicle Cooke and Emma Johansson.

Britain's Pooley of Cervelo Test team celebrates at the finish line as she wins the women's 13th Fleche Wallonne (Walloon Arrow) cycling race in Huy

Britain's Pooley of Cervelo Test team celebrates at the finish line as she wins the women's 13th Fleche Wallonne (Walloon Arrow) cycling race in Huy

April 21, 2010: Women's La Fleche Wallonne: Huy - Huy (110 km):
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team       03:01:27
2 Nicole Cooke (GBr) Grande-Bretagne 0:00:08
3 Emma Johansson (Swe) Redsun Cycling Team
4 Grace Verbeke (Bel) Lotto Ladies Team 0:00:12
5 Evelyn Stevens (USA) HTC Columbia Women 0:00:17
6 Marianne Vos (Ned) Nederland Bloeit 0:00:22
7 Tatiana Guderzo (Ita) Team Valdarno
8 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:00:27
9 Judith Arndt (Ger) HTC Columbia Women 0:00:40
10 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan 0:00:42
11 Sharon Laws (GBr) Cervelo Test Team 0:00:44
12 Annemiek Van Vleuten (Ned) Nederland Bloeit 0:00:47
13 Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 0:00:58
14 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team 0:01:04
15 Noemi Cantele (Ita) HTC Columbia Women 0:01:23
16 Olena Olinyk (Ukr) Acs Chirio - Forno d'Asolo
17 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team 0:01:28
18 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:01:31
19 Eugenie Mermillod Anseleme (Fra) Esgl 93 - Gsd Gestion
20 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo - Ghezzi 0:01:34
21 Sylwia Kapusta (Pol) Safi-Pasta Zara Manhattan
22 Loes Gunnewijk (Ned) Nederland Bloeit
23 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team
24 Martine Bras (Ned) Gauss Rdz Ormu
25 Ludivine Henrion (Bel) Redsun Cycling Team 0:01:39
26 Jessie Daams (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson 0:01:41
27 Marijn De Vries (Ned) Leontien.Nl 0:01:43
28 Andrea Bosman (Ned) Leontien.Nl
29 Bridie O'Donnell (Aus) Team Valdarno
30 Irina Molicheva (Rus) Fenixs - Petrogradets
31 Julie Beveridge (Can) Vienne Futuroscope
32 Trixi Worrack (Ger) Noris Cycling
33 Tiffany Cromwell (Aus) Australie 0:01:48
34 Bianca Purath (Ger) Noris Cycling 0:01:51
35 Denise Ramsden (Can) Canada 0:01:52
36 Chantal Blaak (Ned) Leontien.Nl 0:01:54
37 Christine Majerus (Lux) Esgl 93 - Gsd Gestion
38 Rachel Neylan (Aus) Australie 0:01:59
39 Julia Martisova (Rus) Gauss Rdz Ormu
40 Rasa Lelivyte (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan 0:02:04
41 Liesbeth De Vocht (Bel) Nederland Bloeit 0:02:07
42 Katie Colclough (GBr) Grande-Bretagne 0:02:20
43 Petra Dijkman (Ned) Redsun Cycling Team 0:02:23
44 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco-To The Top 0:02:25
45 Monia Baccaille (Ita) Team Valdarno 0:02:40
46 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vienne Futuroscope 0:02:52
47 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs - Petrogradets 0:03:55
48 Sjoukje Dufoer (Bel) Topsport Vlaanderen Thompson 0:04:38
49 Luise Keller (Ger) HTC Columbia Women 0:04:49
50 Froydis Waersted (Nor) Hitec Products Uck 0:04:51
51 Linda Villumsen Serup (Den) HTC Columbia Women 0:04:56
52 Larisa Pankova (Rus) Russie 0:04:58
53 Annelies Van Doorslaer (Bel) Lotto Ladies Team 0:05:01
54 Irene Van Den Broek (Ned) Leontien.Nl
55 Oxana Kozonchuk (Rus) Safi-Pasta Zara Manhattan
56 Karin Aune (Swe) Fenixs - Petrogradets
57 Marina Romoli (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan 0:05:05
58 Devon Haskell (USA) Tibco-To The Top 0:05:11
59 Paulina Brzezna (Pol) Redsun Cycling Team
60 Roxanne Knetemann (Ned) Pays-Bas
61 Yulia Blindyuk (Rus) Russie
62 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Ladies Team
63 Emma Silversides (GBr) Redsun Cycling Team
64 Anna Potokina (Rus) Russie
65 Jacqueline Hahn (Aut) Hitec Products Uck 0:05:15
66 Venia Fernandes (Bra) Acs Chirio - Forno d'Asolo
67 Sylvie Riedle (Fra) France
68 Silvia Valsecchi (Ita) Top

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment