2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 3

News & Results

04/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 3

Francesco Gavazzi wins stage three of the 2010 Tour of the Basque Country; Oscar Freire snatches overall race lead from Alejandro Valverde.

Watch 2010 Tour of the Basque Country video highlights in our Roadcycling.com videos section and watch the race live at www.universalsports.com/cycling.

April 7, 2010: Tour of the Basque Country: Viana - Amurrio (190 km):
1 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini       04:49:52
2 Oscar Freire (Spa) Rabobank
3 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
4 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
5 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
6 Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
7 Christian Knees (Ger) Team Milram
8 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
9 Paul Martens (Ger) Rabobank
10 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
11 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
12 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia 0:00:02
13 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre-Farnese Vini
14 Iban Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
15 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
16 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
17 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
18 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
19 Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
20 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne
21 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
22 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
23 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
24 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
25 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
26 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
27 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
28 Aitor Pérez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
29 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
30 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
31 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
32 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
33 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel - Euskadi
34 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi
35 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
36 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
37 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
38 Robert Gesink (Ned) Rabobank
39 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
40 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
41 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
42 Andrey Zeits (Kaz) Astana
43 David López (Spa) Caisse d'Epargne
44 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
45 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
46 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
47 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
48 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
49 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
50 Johannes Frölingher (Ger) Team Milram
51 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne
52 Peter Stenina (USA) Garmin - Transitions
53 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
54 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
55 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
56 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux
57 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
58 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
59 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
60 Gustavo César (Spa) Xacobeo Galicia
61 Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
62 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
63 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
64 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
65 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team
66 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
67 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
68 Rémy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
69 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
70 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
71 Rasmus Guldhammer (Den) Team HTC - Columbia
72 José Ángel Gómez Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur
73 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment