2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 2

News & Results

04/6/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 2

Alejandro Valverde strikes again; takes second stage win in a row.

(Bel) Omega Pharma-Lotto
152 Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia
153 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
154 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
155 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale

Watch 2010 Tour of the Basque Country video highlights in our Roadcycling.com videos section and watch the race live at www.universalsports.com/cycling.

Overall rankings after stage 2:
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne       09:51:38
2 Óscar Freire (Spa) Rabobank
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions 0:00:01
4 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
5 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne
6 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
7 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
8 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
9 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
10 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
11 Robert Gesink (Ned) Rabobank
12 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
13 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
14 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
15 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi
16 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
17 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
18 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
19 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
20 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
21 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
22 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
23 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
24 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
25 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:01:40
26 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
27 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
28 Paul Martens (Ger) Rabobank
29 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
30 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
31 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
32 Iban Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
33 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
34 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
35 David López (Spa) Caisse d'Epargne
36 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
37 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
38 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
39 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
40 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
41 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
42 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
43 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
44 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
45 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:02:41
46 Manuel Vázquez (Spa) Andalucia - Cajasur
47 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
48 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
49 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
50 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
51 David García (Spa) Xacobeo Galicia
52 Andrey Zeits (Kaz) Astana
53 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
54 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi
55 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
56 Bram Tankink (Ned) Rabobank
57 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
58 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
59 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
60 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
61 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
62 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
63 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
64 Maxime Monfort (Bel) Team HTC - Columbia
65 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
66 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
67 Dmitriy Fofonov (Kaz) Astana
68 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
69 José Ángel Gómez Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur 0:03:06
70 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne 0:03:47
71 Juan Jose Oroz (Spa) Euskaltel -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment