2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/12/2010| 0 comments
by Roadcycling.com
Daniele Bennati wins stage three of the 2010 Tirreno Adriatico.
Daniele Bennati wins stage three of the 2010 Tirreno Adriatico.

2010 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Daniele Bennati wins for Team Liquigas and grabs overall race lead from Germany's Linus Gerdemann (Team Milram).

(GBr) Cervelo Test Team
143 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team
144 Valeriy Dmitriyev (Kaz) Astana
145 Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team
146 Mattia Gavazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
147 Roy Sentjens (Ned) Team Milram
148 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
149 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
150 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
151 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
152 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC - Columbia
153 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
154 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
155 Ignatas Konovalovas (Ltu) Cervelo Test Team
156 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
157 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
158 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
159 Manuel Belletti (Ita) Colnago - CSF Inox
160 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
161 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
162 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
163 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
164 Julian Dean (NZl) Garmin - Transitions
165 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi
166 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi
167 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
168 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
169 Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
DNF Leif Hoste (Bel) Omega Pharma-Lotto
DNF Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri
DNF Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram
DNF Fabian Wegmann (Ger) Team Milram

Overall rankings after stage 3:
1 Daniele Bennati (Ita) Liquigas-Doimo       11:44:23
2 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram 0:00:04
3 Tom Boonen (Bel) Quick Step
4 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:08
5 Paul Martens (Ger) Rabobank
6 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
7 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
8 Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank 0:00:10
9 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:13
10 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:14
11 Tyler Farrar (USA) Garmin - Transitions
12 Francesco Ginanni (Ita) Androni Giocattoli
13 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
14 Assan Bazayev (Kaz) Astana
15 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
16 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi
17 Nikolai Trusov (Rus) Team Katusha
18 Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana
19 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto
20 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
21 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
22 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Professional Cycling Team
23 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
24 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
25 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
26 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
27 Thomas Löfkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
28 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
29 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
30 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
31 Markus Fothen (Ger) Team Milram
32 Staf Scheirlinckx (Bel) Omega Pharma-Lotto
33 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
34 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
35 Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
36 Kim Kirchen (Lux) Team Katusha
37 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
38 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
39 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
40 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
41 Michael Albasini (Swi) Team HTC - Columbia
42 Michael

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment