2010 Giro di Sardegna Results - Stage 4

News & Results

02/26/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Giro di Sardegna Results - Stage 4

Danilo Hondo (Team Lampre) wins sprint after Alessandro Petacchi and Fabio Sabatini crash out. Roman Kreuziger (Team Liquigas) still leads overall ahead of Chris Horner (Team RadioShack).

Februar 26, 2010: Carbonia - (Julio) Iglesias (180 km):
1 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini 04:25:01
2 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri
3 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox
4 Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli
5 Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack
6 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
7 Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
8 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli
9 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto
10 Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic
11 Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic
12 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
13 Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox
14 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
15 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
16 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo
17 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
18 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom
19 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia
20 Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad
21 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
22 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto
23 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
24 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
25 Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic
26 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
27 Matthew Busche (USA) Team Radioshack
28 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
29 Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic
30 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone
31 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone
32 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
33 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
34 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
35 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox
36 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
37 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
38 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
39 Fortunato Baliani (Ita) Miche
40 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack
41 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri
42 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
43 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
44 Michael Rasmussen (Den) Miche 0:00:11
45 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia 0:00:34
46 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia 0:00:39
47 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri
48 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:41
49 Dimitriy Muravyev (Rus) Team Radioshack 0:00:47
50 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:01:09
51 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
52 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 0:01:12
53 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia 0:01:15
54 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:01:20
55 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:01:31
56 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri
57 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:03:19
58 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
59 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
60 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:05:08
61 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:07:57
62 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox
63 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
64 Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad
65 Robert Bengsch (Ger) Germany
66 Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
67 Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team
68 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic
69 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
70 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 0:10:42
71 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 0:10:43
72 José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone
73 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
74 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini
75 Pasquale Muto (Ita) Miche
76 Henning Bommel (Ger) Germany
77 David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
78 Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
79 Aurélien Passeron (Fra) Meridiana Kamen Team
80 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
81 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team
82 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:15:31
83 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
84 Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia 0:15:29
85 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia 0:15:31
86 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox
87 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo 0:15:35
88 Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli 0:16:41
89 Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad
90 Konstantin Volik (Uzb) Amore & Vita - Conad
91 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita - Conad 0:16:51
92 Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli 0:16:41
93 Thomas Patrick Faiers (GBr) Footon-Servetto
94 Robert Bartko (Ger) Germany
95 Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad
96 Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team
97 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
98 Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team
99 Stefan Schafer (Ger) Germany
100 Markus Bauer (Ger) Germany
101 Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone
102 Luigi Gitto (Ita) Miche
103 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
104 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad
105 Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri
106 Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad
107 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
108 Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:16:38
109 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri 0:16:41
110 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone
111 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:16:50
112 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
113 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
114 Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
115 Giogrio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic
116 Simone Campagnaro (Ita) Miche 0:16:54
117 Roberto Cesaro (Ita) Miche
118 Juraj Ugrinic (Cro) Meridiana Kamen Team 0:18:14
119 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini
DNS Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha
DNF Michele Merlo (Ita) Footon-Servetto


Overall race rankings after stage 4:
1 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo 18:43:15
2 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 0:00:04
3 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:00:06
4 Damiano Caruso (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:00:10
5 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
6 Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche
7 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
8 Domenico Pozzovivo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:00:13
9 Cristiano Salerno (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:00:17
10 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 0:00:23
11 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo 0:00:25
12 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:00:26
13 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone 0:00:33
14 Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack 0:00:34
15 Riccardo Chiarini (Ita) De Rosa - Stac Plastic
16 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
17 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia 0:00:36
18 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
19 Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
20 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
21 Federico Canuti (Ita) Colnago - CSF Inox
22 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
23 Fabio Taborre (Ita) Androni Giocattoli 0:00:51
24 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom 0:00:53
25 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto 0:01:09
26 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:01:16
27 Massimo Giunti (Ita) Androni Giocattoli 0:01:51
28 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
29 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:01:59
30 Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic 0:02:08
31 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto 0:02:30
32 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:02:50
33 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche 0:03:03
34 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri 0:03:16
35 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri 0:03:33
36 Giampaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia 0:03:50
37 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri 0:05:16
38 Michael Rasmussen (Den) Miche 0:05:29
39 Dimitriy Muravyev (Rus) Team Radioshack 0:05:44
40 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone 0:05:57
41 Fortunato Baliani (Ita) Miche 0:06:06
42 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 0:07:54
43 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:09:13
44 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia 0:10:02
45 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:10:38
46 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini 0:12:23
47 José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone 0:12:51
48 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo 0:13:21
49 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha 0:15:19
50 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
51 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:15:24
52 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:15:32
53 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha 0:16:09
54 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic 0:16:37
55 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo 0:16:59
56 Matthew Busche (USA) Team Radioshack 0:17:44
57 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad 0:18:32
58 David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto 0:19:02
59 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo 0:21:03
60 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia 0:21:14
61 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 0:21:25
62 Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team 0:22:03
63 Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia 0:22:35
64 Sacha Modolo (Ita) Colnago - CSF Inox 0:23:47
65 Volodymyr Starchyk (Ukr) Amore & Vita - Conad 0:23:51
66 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack
67 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:24:21
68 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:25:19
69 Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad 0:25:32
70 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:36
71 Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox 0:25:57
72 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:27:08
73 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:28:58
74 Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:29:59
75 Aurélien Passeron (Fra) Meridiana Kamen Team 0:31:01
76 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox 0:31:39
77 Marco Frapporti (Ita) Colnago - CSF Inox 0:31:48
78 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri 0:32:07
79 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
80 Pasquale Muto (Ita) Miche 0:32:45
81 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team 0:32:49
82 Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team 0:33:54
83 Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
84 Stefan Schafer (Ger) Germany 0:34:57
85 Henning Bommel (Ger) Germany 0:35:00
86 Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:35:05
87 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:35:06
88 Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad 0:35:17
89 Egor Silin (Rus) Team Katusha 0:35:36
90 Robert Bengsch (Ger) Germany 0:35:42
91 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:35:50
92 Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri 0:37:50
93 Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team 0:38:43
94 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas-Doimo 0:39:26
95 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo 0:39:37
96 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia 0:39:53
97 Markus Bauer (Ger) Germany 0:40:47
98 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri 0:40:51
99 Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli 0:41:04
100 Thomas Patrick Faiers (GBr) Footon-Servetto 0:41:08
101 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli 0:43:09
102 Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli 0:43:59
103 Serhy Hrechyn (Ukr) Amore & Vita - Conad
104 Yuri Metlushenko (Ukr) Amore & Vita - Conad
105 Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:44:05
106 Robert Bartko (Ger) Germany 0:44:06
107 Luigi Gitto (Ita) Miche
108 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 0:44:08
109 Nicholas Sanderson (Aus) Amore & Vita - Conad 0:44:09
110 Filippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia 0:44:28
111 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone 0:44:51
112 Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone 0:45:11
113 Giogrio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:45:57
114 Konstantin Volik (Uzb) Amore & Vita - Conad 0:46:06
115 Juraj Ugrinic (Cro) Meridiana Kamen Team 0:47:19
116 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone 0:48:01
117 Simone Campagnaro (Ita) Miche 0:49:31
118 Roberto Cesaro (Ita) Miche 0:49:33
119 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto 0:49:51

 

Recently read articles

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment