2010 Giro di Sardegna Results - Stage 1

News & Results

02/23/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Giro di Sardegna Results - Stage 1

Francesco Gavazzi (Team Lampre) wins stage 1.

Bouygues Telecom
26 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto
27 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
28 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom
29 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
30 Jaroslaw Dabrowski (Pol) Amore & Vita - Conad
31 Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
32 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
33 David Gutierrez (Spa) Footon-Servetto
34 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom
35 Jure Golcer (Slo) De Rosa - Stac Plastic
36 Ivan Rovny (Rus) Team Radioshack
37 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone
38 Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
39 Geoffroy Lequatre (Fra) Team Radioshack
40 Manuele Mori (Ita) Lampre-Farnese Vini
41 José Sarmiento Tunarrosa Cayetano (Col) Acqua & Sapone
42 Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche
43 Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha 0:00:47
44 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo 0:00:52
45 Oleg Berdos (Mda) De Rosa - Stac Plastic 0:00:56
46 Matteo Montaguti (Ita) De Rosa - Stac Plastic
47 Fortunato Baliani (Ita) Miche 0:01:18
48 Danilo Hondo (Ger) Lampre-Farnese Vini 0:01:22
49 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone 0:01:39
50 Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia 0:01:45
51 Simon Clarke (Aus) ISD - Neri 0:02:15
52 Paolo Longo Borghini (Ita) ISD - Neri 0:02:17
53 Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia
54 Dimitriy Muravyev (Rus) Team Radioshack
55 Daniele Righi (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:02:50
56 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
57 Lorenzo Bernucci (Ita) Lampre-Farnese Vini
58 Francesco Bellotti (Ita) Liquigas-Doimo
59 Alberto Contoli (Ita) Colnago - CSF Inox 0:08:24
60 Matthew Busche (USA) Team Radioshack
61 Nicola d'Andrea (Ita) Meridiana Kamen Team 0:08:35
62 Leonardo Scarselli (Ita) ISD - Neri 0:09:38
63 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia 0:12:56
64 Freddy Bichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 0:12:58
65 Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli 0:12:59
66 Alessandro Maserati (Ita) Ceramica Flaminia
67 Marcello Pavarin (Ita) Colnago - CSF Inox
68 Giogrio Brambilla (Ita) De Rosa - Stac Plastic
69 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Doimo
70 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
71 Emanuele Vona (Ita) ISD - Neri
72 Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Doimo
73 Fausto Fognini (Ita) Amore & Vita - Conad
74 Daniele Colli (Ita) Ceramica Flaminia
75 Diego Caccia (Ita) ISD - Neri
76 Stefano Usai (Ita) Meridiana Kamen Team
77 Thomas Patrick Faiers (GBr) Footon-Servetto
78 Jakub Novak (Svk) Amore & Vita - Conad
79 Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
80 Stefano Pirazzi (Ita) Colnago - CSF Inox
81 Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
82 Alan Marangoni (Ita) Colnago - CSF Inox
83 Carlo Scognamiglio (Ita) ISD - Neri
84 Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team
85 Luca Pierfelici (Ita) Acqua & Sapone
86 Martin Pedersen (Den) Footon-Servetto
87 Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Farnese Vini
88 Giovanni Bernaudeau (Fra) BBox Bouygues Telecom
89 Henning Bommel (Ger) Germany
90 Franck Bouyer (Fra) BBox Bouygues Telecom
91 Guillaume Le Floch (Fra) BBox Bouygues Telecom
92 Pasquale Muto (Ita) Miche
93 Stefan Schafer (Ger) Germany
94 Salvatore Commesso (Ita) Meridiana Kamen Team
95 Giairo Ermeti (Ita) De Rosa - Stac Plastic 0:13:06
96 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:16:07
97 Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
98 Markel Irizar Aranburu (Spa) Team Radioshack
99 Nicholas Sanderson (Aus) Amore &

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment