2010 Etoile de Besseges Results - Stage 5

News & Results

02/7/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Etoile de Besseges Results - Stage 5

Nico Eeckhout wins final stage; Samuel "Samu" Dumoulin wins race overall.

February 7, 2010: Gran Prix de Besseges (145 km):
1 Niko Eeckhout (Bel) An Post - Sean Kelly Team       03:15:07
2 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
3 Hans Dekkers (Ned) Landbouwkrediet - Colnago
4 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
5 Steven Caethoven (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
6 Johan Mombaerts (Fra) Big Mat-Auber 93
7 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
8 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
9 Romain Lemarchand (Fra) Big Mat-Auber 93
10 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
11 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R La Mondiale
12 Fabien Bacquet (Fra) Big Mat-Auber 93
13 Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
14 Enrico Peruffo (Ita) Carmiooro - A Style
15 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne - Schuller
16 Stefan Van Dijk (Ned) Verandas Willems
17 Daniel Lloyd (Gbr) Cervelo Test Team
18 Guillaume Levarlet (Fra) Saur-Sojasun
19 Rene Mandri (Est) Ag2R La Mondiale
20 Dominique Rollin (Can) Cervelo Test Team
21 Pieter Ghyllebert (Bel) An Post - Sean Kelly Team
22 Jocelyn Bar (Fra) Roubaix Lille Metropole
23 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
24 James Vanlandschoot (Bel) Verandas Willems
25 Oscar Pujol Munoz (Spa) Cervelo Test Team
26 Maxim Gourov (Kaz) Astana
27 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole
28 Anthony Delaplace (Fra) Saur-Sojasun
29 Guillaume Bonnafond (Fra) Ag2R La Mondiale
30 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom
31 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux
32 Jean Marc Marino (Fra) Saur-Sojasun
33 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team
34 Bart Dockx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
35 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
36 Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
37 Pierrick Fedrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom
38 Florian Vachon (Fra) Bretagne - Schuller
39 Yury Trofimov (Rus) Bbox Bouygues Telecom
40 Julien Loubet (Fra) Ag2R La Mondiale
41 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller
42 Sven Renders (Bel) Verandas Willems
43 Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano
44 Connor Mcconvey (Irl) An Post - Sean Kelly Team
45 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
46 Nicolas Portal (Fra) Sky Pro Cycling Team
47 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
48 Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
49 Michael Barry (Can) Sky Pro Cycling Team
50 Stefan Denifl (Aut) Cervelo Test Team
51 Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
52 Julien Mazet (Fra) Big Mat-Auber 93
53 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
54 Jean-Marie Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
55 Morris Possoni (Ita) Sky Pro Cycling Team
56 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
57 Biel Kadri (Fra) Ag2R La Mondiale
58 Sebastien Fournet Fayard (Fra) Carmiooro - A Style
59 Lilian Jegou (Fra) Bretagne - Schuller
60 Bert Scheirlinckx (Bel) Landbouwkrediet - Colnago
61 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
62 Arnaud Gerard (Fra) Française Des Jeux
63 Thierry Hupond (Fra) Skil-Shimano
64 Joao Correia (Por) Cervelo Test Team
65 Mickael Larpe (Fra) Roubaix Lille Metropole
66 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
67 Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne - Schuller
68 David Lelay (Fra) Ag2R La Mondiale
69 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
70 Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment