2010 Dauphine Libere Results - Stage 5

News & Results

06/11/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Dauphine Libere Results - Stage 5

Daniel Navarro wins stage 5 of Criterium du Dauphine 2010 time trial; Janez Brajkovic maintains overall race lead.

June 11, 2010: Critérium du Dauphiné / Dauphine Libere: Serre Chevalier - Grenoble (142 km):
1 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana       03:26:16
2 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto 0:00:34
3 Thibault Pinot (Fra) Française Des Jeux
4 Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:39
5 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi
6 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
7 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:40
8 Pierre Rolland (Fra) Bbox Bouygues Telecom
9 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne
10 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
11 Fredrik Kessiakoff (Swe) Garmin - Transitions
12 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale
13 Grega Bole (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:03:04
14 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
15 Sebastiaan Langeveld (Ned) Rabobank
16 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
17 Arkaitz Duran Daroca (Spa) Footon-Servetto
18 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team
19 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto
20 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
21 André Steensen (Den) Team Saxo Bank
22 Rémy Di Grégorio (Fra) Française Des Jeux
23 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
24 Steve Chainel (Fra) Bbox Bouygues Telecom
25 Christian Knees (Ger) Team Milram
26 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
27 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
28 Gert Dockx (Bel) Team HTC - Columbia
29 Vladimir Gusev (Rus) Team Katusha
30 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun
31 Cyril Gautier (Fra) Bbox Bouygues Telecom
32 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
33 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step
34 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
35 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
36 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
37 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
38 Rémi Pauriol (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
39 Peter Kennaugh (GBr) Sky Professional Cycling Team
40 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
41 Anthony Delaplace (Fra) Saur - Sojasun
42 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
43 Julien El Farès (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
44 Reine Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit en Ligne
45 Kevin De Weert (Bel) Quick Step
46 Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi
47 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
48 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
49 Tejay Van Garderen (USA) Team HTC - Columbia
50 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
51 Christophe Kern (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
52 Andrey Zeits (Kaz) Astana
53 David De La Fuente Rasilla (Spa) Astana
54 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Astana
55 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana
56 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
57 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi
58 Denis Menchov (Rus) Rabobank
59 Egor Silin (Rus) Team Katusha
60 Ruben Plaza Molina (Spa) Caisse d'Epargne
61 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
62 Nicolas Vogondy (Fra) Bbox Bouygues Telecom
63 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne
64 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
65 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
66 David Millar (GBr) Garmin - Transitions
67 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
68 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale
69 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo
70 Jérôme Coppel (Fra) Saur - Sojasun
71 Yannick Talabardon (Fra) Saur - Sojasun
72 Romain Sicard (Fra) Euskaltel -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment