2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 4

News & Results

04/9/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 4

Albasini wins stage; Contador maintains overall lead.

Quick Step                          
16 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                
17 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                       
18 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                1.34
19 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                   1.36
20 Andrea Noe (Ita) Liquigas                             1.51
21 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               1.53
22 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                              
23 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                1.55
24 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi               2.07
25 David Moncoutie (Fra) Cofidis                         2.21
26 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                     2.38
27 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                        2.57
28 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                   3.09
29 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                3.22
30 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                        
31 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank                   3.31
32 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                  3.37
33 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                   3.58
34 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom             
35 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad           
36 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                4.20
37 Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux             4.27
38 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                     
39 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                        4.30
40 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad    5.05
41 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                    
42 Pieter Weening (Ned) Rabobank                            
43 Mauricio A Ardila (Col) Rabobank                         
44 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad         5.14
45 Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto                  5.25
46 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis - AMPO        6.10
47 José Herrada López (Spa) Contentpolis - AMPO          7.31
48 Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto              9.26
49 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                 9.58
50 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad        10.18
51 Jesús Hernández (Spa) Astana                         10.52
52 Paul Martens (Ger) Rabobank                          11.01
53 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana                 11.03
54 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi                11.37
55 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.              11.48
56 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                        
57 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     
58 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                         
59 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto            11.52
60 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                     12.33
61 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                      12.37
62 Janez Brajkovic (Slo) Astana                         12.41
63 Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis - AMPO    14.17
64 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream             14.18
65 Peter Velits (Svk) Team Milram                           
66 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram                    15.29
67 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                  15.36
68 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                          
69 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                     
70 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis - AMPO            
71 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                  
72 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha             15.38
73 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream             16.48
74 Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam            17.28
75 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream      17.31
76 David Zabriskie (USA) Garmin - Slipstream            18.11
77 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                18.14
78 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                   18.56
79 Johann Tschopp (Swi) BBox Bouygues Telecom           19.20
80 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne              19.25
81 Brian Vandborg (Den) Liquigas                        19.45
82 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                19.55
83 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad      20.01
84 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                       20.02
85 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                              
86 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad        

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment