2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

News & Results

04/7/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

Trofimov wins stage two; Luis Leon Sanchez maintains overall lead.

1 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne      07:42:39
2 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                    
3 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                            
4 Christian Knees (Ger) Team Milram                         
5 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
6 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad             
7 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                            
8 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
9 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                            
10 Alberto Contador (Spa) Astana                            
11 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                     
12 Chris Horner (USA) Astana                                
13 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                          
14 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                       
15 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                          
16 Robert Gesink (Ned) Rabobank                             
17 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                
18 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                     
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                      
20 Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha                     
21 Joaquín Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne                 
22 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi               0.12
23 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                    
24 Paul Martens (Ger) Rabobank                           0.40
25 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                     
26 Andrea Noe (Ita) Liquigas                                
27 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                   
28 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                0.42
29 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                    
30 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana                     
31 Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto                 
32 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                  
33 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                              
34 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - Highroad            
35 Dario Cataldo (Ita) Quick Step                           
36 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                      
37 Jesús Hernández (Spa) Astana                             
38 David Zabriskie (USA) Garmin - Slipstream                
39 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                    1.27
40 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                  
41 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                   
42 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                         
43 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                    
44 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                        
45 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad       
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     
47 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream          
48 Mauricio A Ardila (Col) Rabobank                         
49 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                        
50 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto                
51 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                         
52 Daniel Navarro García (Spa) Astana                       
53 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                      
54 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
55 Pieter Weening (Ned) Rabobank                            
56 Gregorio Rémy Di (Fra) Française Des Jeux                
57 Pierrick Fedrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom             
58 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                     
59 Chris Sörensen (Den) Team Saxo Bank                      
60 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia - Highroad           
61 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                        
62 David Moncoutie (Fra) Cofidis                            
63 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram                        
64 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam               2.16
65 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                          
66 Greef Francis De (Bel) Silence-Lotto                     
67 Brian Vandborg (Den) Liquigas                            
68 Rein Taaramae (Est) Cofidis                           2.52
69 Manuel Vázquez Hueso (Spa) Contentpolis - AMPO        3.13
70 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad          3.26
71 Julián Sánchez Pimienta (Spa) Contentpolis - AMPO     3.28
72 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad       3.57
73 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                 
74 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad            
75 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                    
76 Janez Brajkovic (Slo) Astana                             
77 Óscar Freire Gómez (Spa) Rabobank                        
78 Peter Velits (Svk) Team Milram                           
79 Iñigo

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment