2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

News & Results

04/7/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 2

Trofimov wins stage two; Luis Leon Sanchez maintains overall lead.

April 7, 2009: Vuelta al Pais Vasco: Ataun - Villatuerta (160 km):
1 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom       04:12:46
2 Rein Taaramae (Est) Cofidis                            0.05
3 Ben Swift (GBr) Team Katusha                           1.10
4 Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad           
5 Luis León Sánchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne              
6 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.                   
7 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                          
8 Allan Davis (Aus) Quick Step                              
9 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                    
10 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.                       
11 Paul Martens (Ger) Rabobank                              
12 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                           
13 David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto                   
14 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam                  
15 Christian Knees (Ger) Team Milram                        
16 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                           
17 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                      
18 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                 
19 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi             
20 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                        
21 Egoi Martínez (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
22 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - Highroad            
23 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
24 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad            
25 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                    
26 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                   
27 Craig Lewis (USA) Team Columbia - Highroad               
28 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                      
29 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                          
30 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux                   
31 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank                        
32 Alberto Contador (Spa) Astana                            
33 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                      
34 Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.                     
35 Chris Horner (USA) Astana                                
36 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas                           
37 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                     
38 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                          
39 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank                       
40 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                          
41 Haimar Zubeldia Aguirre (Spa) Astana                     
42 Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis - AMPO                 
43 Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi             
44 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                     
45 Robert Gesink (Ned) Rabobank                             
46 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.                    
47 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                    
48 Andrea Noe (Ita) Liquigas                                
49 Janez Brajkovic (Slo) Astana                             
50 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia - Highroad       
51 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                
52 Dries Devenyns (Bel) Quick Step                          
53 Mauricio A Ardila (Col) Rabobank                         
54 Juan José Cobo Acebo (Spa) Fuji-Servetto                 
55 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                     
56 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream          
57 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
58 Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi              
59 Christophe Kern (Fra) Cofidis                            
60 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                      
61 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis - AMPO            
62 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                  
63 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom             
64 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                        
65 Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                 
66 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                     
67 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                           
68 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto                   
69 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
70 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                              
71 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto                
72 Daniel Navarro García (Spa) Astana                       
73 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                  
74 Antonio Colom Mas (Spa) Team Katusha                     
75 Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha                         
76 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha                 
77 Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis - AMPO           
78

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment