2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 1

News & Results

04/6/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta al Pais Vasco Results - Stage 1

Luis Leon Sanchez wins stage one and takes overall Vuelta lead.

(Est) Cofidis                             
78 Iñigo Cuesta López (Spa) Cervélo TestTeam               
79 Francisco Pérez Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne          
80 Francesco Reda (Ita) Quick Step                         
81 Addy Engels (Ned) Quick Step                            
82 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Slipstream                
83 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad           
84 Peter Velits (Svk) Team Milram                          
85 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram                   
86 Janez Brajkovic (Slo) Astana                            
87 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto                     
88 Dionisio Galparsoro (Spa) Contentpolis - AMPO        5.15
89 Ricardo Serrano (Spa) Fuji-Servetto                     
90 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                     
91 Mikael Cherel (Fra) Française Des Jeux                  
92 Yukiya Arashiro (Jpn) BBox Bouygues Telecom             
93 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                            
94 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C.                     
95 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream                
96 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank                     
97 Alán Pérez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi             
98 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi            
99 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi               
100 Rubén Pérez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi           
101 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                        
102 Javier Echarri Marín (Spa) Contentpolis - AMPO         
103 Iker Camaño Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                
104 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                
105 Alexandre Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               
106 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom              
107 José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale               
108 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale               
109 Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam                   
110 José Herrada López (Spa) Contentpolis - AMPO           
111 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux           
112 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux               
113 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                      
114 Charles Wegelius (GBr) Silence-Lotto                   
115 Johann Tschopp (Fra) BBox Bouygues Telecom             
116 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                   
117 Christian Pfannberger (Aut) Team Katusha            6.54
118 Björn Schröder (Ger) Team Milram                    9.41
119 Joan Horrach (Spa) Team Katusha                        
120 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                          
121 Christian Meier (Can) Garmin - Slipstream              
122 Vasili Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                
123 Dominik Roels (Ger) Team Milram                        
124 Alessandro Vanotti (Ita) Liquigas                      
125 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas                            
126 Jesús Del Nero Montes (Spa) Fuji-Servetto              
127 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                         
128 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                 
129 Allan Davis (Aus) Quick Step                           
130 Ben Swift (GBr) Team Katusha                           
131 Joaquín Novoa (Spa) Cervélo TestTeam                   
132 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                 
133 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom           
134 Mario Aerts (Bel) Silence-Lotto                        
135 Laurent Lefevre (Fra) BBox Bouygues Telecom            
136 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux                
137 Oscar Pujol Muñoz (Spa) Cervélo TestTeam               
138 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                         
139 Craig Lewis (USA) Team Columbia - Highroad             
140 Maryan Hary (Fra) Cofidis                              
141 Christophe Kern (Fra) Cofidis                          
142 Julien Belgy (Fra) BBox Bouygues Telecom           10.42
143 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale               
144 Mikel Gaztañaga (Spa) Contentpolis - AMPO              
145 Roman Kireyev (Kaz) Astana                         10.45
146 Gorka Izagirre (Spa) Contentpolis - AMPO               
147 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream                   
148 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.               
149 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre - N.G.C.                 
150 Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.                
151 José Luis Rubiera (Spa) Astana                         
152 Thomas Danielson (USA) Garmin - Slipstream             
153 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                       
154 Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto                      
DNF Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis -

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment