2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 2

News & Results

03/24/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Vuelta a Castilla y Leon Results - Stage 2

Levi Leipheimer wins time trial and takes overall lead ahead of Alberto Contador (Team Astana).

March 24, 2009: Vuelta a Castilla y Leon: Palencia - Palencia (28.5 km ITT):
1 Levi Leipheimer (USA) Astana       00:33:17
2 Alberto Contador (Spa) Astana                                                  0.16
3 David Zabriskie (USA) Garmin-Slipstream                                        0.22
4 Stef Clement (Ned) Rabobank                                                    0.49
5 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                                   0.55
6 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          1.16
7 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                          1.17
8 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                                1.33
9 Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream                                          1.36
10 Christian Vande Velde (USA) Garmin-Slipstream                                 1.39
11 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam                                           1.44
12 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                                1.46
13 Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam                                      1.47
14 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                                   
15 Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne                                           
16 Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                          1.51
17 Rubén Plaza (Spa) Liberty Seguros                                             1.52
18 Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam                                         1.53
19 Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank                                             1.56
20 Huub Duyn (Ned) Garmin-Slipstream                                             1.59
21 Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia                                       2.01
22 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne                                     2.07
23 Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       2.08
24 Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne                                        2.10
25 Vitaly Kondrut (Ukr) ISD                                                      2.12
26 José Enrique Gutierrez (Spa) Rock Racing                                      2.15
27 José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                                    2.16
28 Victor Hugo Peña (Col) Rock Racing                                            2.18
29 Bartosz Huzarski (Pol) ISD                                                       
30 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                                         2.19
31 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank                                           2.20
32 Sergiy Matveyev (Ukr) ISD                                                     2.24
33 David Bernabeu (Spa) Barbot-Siper                                                
34 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                                            2.26
35 Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo                                      2.31
36 Carlos Sastre (Spa) Cervélo TestTeam                                          2.32
37 Vladimir Isaichev (Rus) Xacobeo Galicia                                       2.34
38 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Orbea                                         
39 Marlon Pérez (Col) Caisse d'Epargne                                           2.35
40 Volodimir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam                                       2.42
41 Denys Kostyuk (Ukr) ISD                                                       2.43
42 Oleksandr Kvachuk (Ukr) ISD                                                      
43 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                                                  2.45
44 Javier Moreno (Spa) Andalucía-Cajasur                                         2.49
45 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            
46 Blake Caldwell (USA) Garmin-Slipstream                                        2.51
47 Juan José Cobo (Spa) Fuji-Servetto                                            2.54
48 José Luis Rubiera (Spa) Astana                                                   
49 David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia                                            2.56
50 Carlos Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros                                       2.57
51 Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto                                             3.00
52 Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur                                  
53 Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur                                           
54 Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto                                           3.01
55 José Antonio Redondo (Spa) Andalucía-Cajasur                                     
56 José Antonio Carrasco (Spa) Andalucía-Cajasur                                 3.02
57 Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi                                            3.03
58 Bruno Pires (Por) Barbot-Siper                                                   
59 Francisco Mancebo (Spa) Rock Racing                                           3.04
60 Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo                                        3.06
61 José Joaquín Rojas (Spa) Caisse d'Epargne                                     3.11
62 Evgeny Sokolov (Rus) Bbox Bouygues Telecom                                    3.13
63 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     
64 Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                                          3.14
65 Yukiya Arashiro (Jpn) Bbox Bouygues Telecom                                   3.17
66 Mikel Nieve (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           3.18
67 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                         3.20
68 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                                  3.25
69 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                           3.26
70 Daniel Sesma Sorbet (Spa) Orbea                                               3.27
71 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Contentpolis-Ampo                                 
72 Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank                                                
73 Hans Dekkers (Ned) Garmin-Slipstream                                          3.28
74 Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     3.30
75 David Vitoria (Swi) Rock Racing                                               3.33
76 Jesús Hernández (Spa) Astana                                                  3.37
77 Benjamin Noval (Spa) Astana                                                      
78

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment