2009 Tour Down Under Results - Stage 5

News & Results

01/24/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tour Down Under Results - Stage 5

Davis strikes again, leads overall.

(Rus) Team Katusha                           
78 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto                       
79 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank                              
80 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream                        
81 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto                           
82 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram                         
83 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C                   
84 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C                            
85 David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C                           
86 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C                         
87 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom                 
88 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas                        13.10
89 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road              
90 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step                            
91 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                              
92 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas                                
93 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C                        
94 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                        
95 Guillaume Blot (Fra) Cofidis                                
96 Luca Barla (Ita) Team Milram                                
97 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas                              
98 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank                           
99 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servetto                          
100 Aaron Kemps (Aus) UniSA                                    
101 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road          
102 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom                   
103 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom                 
104 Florent Brard (Fra) Cofidis                                
105 Alexandre Usov (Blr) Cofidis                               
106 Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
107 Joan Horrach Rippoll (Spa) Team Katusha                    
108 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                       
109 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                             
110 Scott Davis (Aus) UniSA                                    
111 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                        
112 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi          
113 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road               
114 Andoni Lafuente (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
115 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
116 Ronny Scholz (Ger) Team Milram                             
117 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha                           
118 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi        
119 Jos Van Emden (Ned) Rabobank                               
120 Markus Eichler (Ger) Team Milram                           
121 Assan Bazayev (Kaz) Astana                                 
122 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C

Overall rankings after stage 5:
1 Allan Davis (Aus) Quick Step       17:44:59
2 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank                       0.25
3 José Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne             0.30
4 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale                        
5 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road            0.38
6 Matthew Wilson (Aus) UniSA                                0.39
7 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C                   0.40
8 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                     
9 Mickaël Chérel (Fra) Française Des Jeux                      
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream                      
11 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road             
12 Wesley Sulzberger (Aus) Française Des Jeux                  
13 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                     0.44
14 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Caisse d'Epargne                
15 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                       
16 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                         
17 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi         0.47
18 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                      0.49
19 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                          
20 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                 
21 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream                     
22 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas                          
23 Javier Megías Leal (Spa) Fuji-Servetto                      
24 Simon Clarke (Aus) UniSA                                    
25 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream                          
26 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                    
27 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                             
28 Jesus Hernandez (Spa) Astana                                
29 Lance Armstrong (USA) Astana                                
30 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom             1.41
31 Graeme Brown (Aus) Rabobank                              2.08
32 David

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment