2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/13/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Julian Dean leads Farrar to stage victory; El Fares maintains overall lead.

Ortuzar (Spa) Fuji-Servetto                                           
58 Iban Velasco Murillo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       
59 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                                             
60 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli           1.33
61 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                                                 1.49
62 Koldo Fernández (Spa) Euskaltel-Euskadi                                         2.06
63 Baden Cooke (Aus) Vacansoleil                                                   2.10
64 Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam                                            
65 Daniele Righi (Ita) Lampre-NGC                                                     
66 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                                          
67 Francesco Ginanni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli            
68 Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux                                         
69 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil                                                   
70 Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam                                               
71 Anthony Roux (Fra) Française des Jeux                                              
72 Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne                                              
73 Johannes Fröhlinger (Ger) Milram                                                   
74 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                                    
75 Vincent Jérôme (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                         
76 Paul Martens (Ger) Rabobank                                                     2.20
77 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne                                          2.31
78 Diego Caccia (Ita) Barloworld                                                      
79 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                                  
80 Edvald Boasson Hagen (Nor) Columbia-Highroad                                    2.33
81 Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto                                                  
82 Johann Tschopp (Swi) Bbox Bouygues Telecom                                      2.37
83 Maurizio Biondo (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                           3.23
84 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                       
85 Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale                                              
86 Gianni Meersman (Bel) Française des Jeux                                        3.37
87 Michael Albasini (Swi) Columbia-Highroad                                           
88 Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream                                            4.08
89 Arnaud Coyot (Fra) Caisse d'Epargne                                             4.18
90 Pavel Brutt (Rus) Katusha                                                          
91 Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                               
92 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                                   
93 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale                                                 
94 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom                                     4.45
95 Mikhail Ignatiev (Rus) Katusha                                                     
96 Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam                                            4.46
97 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana                                                     4.56
98 Anthony Geslin (Fra) Française des Jeux                                            
99 Patrick Calcagni (Swi) Barloworld                                                  
100 Stijn Devolder (Bel) Quick Step                                                5.26
101 Allan Davis (Aus) Quick Step                                                   5.34
102 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                                     6.04
103 William Frischkorn (USA) Garmin-Slipstream                                     6.09
104 Bernhard Eisel (Aut) Columbia-Highroad                                         6.12
105 Aurélien Clerc (Swi) AG2R La Mondiale                                          7.04
106 Bert Grabsch (Ger) Columbia-Highroad                                              
107 Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto                                                 
108 Geraint Thomas (GBr) Barloworld                                                   
109 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil                                                 
110 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                     7.14
111 Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel-Euskadi                                          7.41
112 Marcin Sapa (Pol) Lampre-NGC                                                   8.02
113 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                        8.12
114 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC                                             8.18
115 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-NGC                                                 
116 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto                                    
117 Alberto Ongarato (Ita) LPR Brakes-Farnese Vini                                 8.39
118 Vladimir Duma (Ukr) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                            8.48
119 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                                  8.59
120 Angelo Furlan (Ita) Lampre-NGC                                                    
121 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil                                                     
122 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream                                              
123 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream                                               
124 Kasper Klostergård (Den) Saxo Bank                                                
125 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-NGC                                                   
126 Leonardo Giordani (Ita) Ceramica Flaminia-Bossini Docce                           
127 Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream                                                
128 Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis                                               
129 Ángel Madrazo (Spa) Caisse d'Epargne                                           9.11
130 Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC                                             9.18
131 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone-Caffè Mokambo                            9.26
132 Luis Angel Maté (Spa) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli             
133 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   
134 Mark Cavendish (GBr) Columbia-Highroad                                         9.29
135 Servais Knaven (Ned) Milram                                                    9.34
136 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                                    9.35
137 Michael

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment