2009 Paris-Nice Results - Stage 6

News & Results

03/13/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 6

Contador beats Schleck and regains overall race lead.

March 13, 2009: Paris-Nice: Saint Pail Trois Chateaux - La Montagne de Lure (184 km):
1 Alberto Contador (Spa) Astana       04:47:46
2 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank                   0.58
3 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                
4 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                      1.27
5 David Moncoutié (Fra) Cofidis                           
6 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                      1.29
7 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi             1.31
8 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano                   1.34
9 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                    1.44
10 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank                 1.46
11 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                   
12 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                  1.50
13 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                          
14 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                         2.02
15 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux           
16 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom              
17 Antonio Colom (Spa) Team Katusha                    2.06
18 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale             2.47
19 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                         
20 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne              
21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto           3.31
22 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad       3.56
23 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                     4.01
24 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux                
25 Markus Fothen (Ger) Team Milram                        
26 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                4.17
27 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                  4.38
28 Christian Knees (Ger) Team Milram                   4.48
29 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                      
30 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                   5.06
31 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi               
32 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                         
33 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream                 
34 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                    
35 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                 
36 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom          5.12
37 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale            5.20
38 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                   
39 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                         
40 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale             5.31
41 Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                6.00
42 Yann Huguet (Fra) Agritubel                         6.05
43 Bram Tankink (Ned) Rabobank                            
44 Mickael Cherel (Fra) Française Des Jeux             6.24
45 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                    6.27
46 Maxime Bouet (Fra) Agritubel                        7.00
47 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                      
48 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi                
49 Frederik Willems (Bel) Liquigas                     7.47
50 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                     8.41
51 Rein Taaramae (Est) Cofidis                            
52 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                8.55
53 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream     9.38
54 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                     
55 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream              
56 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano                         
57 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
58 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi              
59 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne               11.16
60 Andreï Amador (CRc) Caisse d'Epargne                   
61 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                        
62 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom       12.58
63 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                  
64 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom           
65 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux            
66 Kort Koen De (Ned) Skil-Shimano                        
67 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom              
68 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                13.34
69 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                    
70 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                 
71 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi                
72 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad           
73 Sergio Paulinho (Por) Astana                       15.45
74 Daniel Navarro (Spa) Astana                            
75

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment