2009 Paris-Nice Results - Stage 5

News & Results

03/12/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 5

Roy breaks away and wins; Chavanel maintains overall race lead.

March 12, 2009: Paris-Nice: Annonay - Vallon-Pont-d'Arc (205 km): 
1 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux       04:58:47
2 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom             
3 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad           0.03
4 Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam             2.33
5 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                           
6 Romain Feillu (Fra) Agritubel                           
7 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano                        
8 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto                    
9 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre - NGC                     
10 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale               
11 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - Highroad            
12 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step                      
13 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                          
14 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                    
15 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                     
16 Mickael Cherel (Fra) Française Des Jeux                
17 Christian Knees (Ger) Team Milram                      
18 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano                         
19 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                     
20 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                           
21 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                     
22 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom           
23 Manuele Mori (Ita) Lampre - NGC                        
24 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux           
25 Kort Koen De (Ned) Skil-Shimano                        
26 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom              
27 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha                   
28 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                         
29 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                   
30 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto                 
31 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
32 Alberto  Contador (Spa) Astana                         
33 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad           
34 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                      
35 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                
36 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                     
37 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                         
38 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne               
39 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                        
40 Michael Schär (Swi) Astana                             
41 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                         
42 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank                      
43 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                    
44 Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom           
45 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale               
46 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad          
47 Frederik Willems (Bel) Liquigas                        
48 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank                     
49 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                      
50 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                 
51 Simon Spilak (Slo) Lampre - NGC                        
52 Bram Tankink (Ned) Rabobank                            
53 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                       
54 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                        
55 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom           
56 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom              
57 Antonio Colom (Spa) Team Katusha                       
58 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                    
59 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano                     
60 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                 
61 Jeremy Hunt (GBr) Cervélo TestTeam                     
62 Marco Bandiera (Ita) Lampre - NGC                      
63 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                       
64 Hayden Roulston (NZl) Cervélo TestTeam                 
65 Benjamin Noval (Spa) Astana                            
66 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream                 
67 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                    
68 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                           
69 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi               
70 Alan Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
71 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                   
72 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                    
73 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi                
74 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                           
75 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto              
76 Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi             
77 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                  
78 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank                    
79 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi               
80 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel -

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment