2009 Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/10/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 3

Chavanel sprints to stage win and takes overall lead from Contador.

(Spa) Team Katusha                       
81 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                       3.50
82 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream    3.59
83 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale              
84 David Loosli (Swi) Lampre - NGC                    4.02
85 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom          
86 Marco Bandiera (Ita) Lampre - NGC                     
87 Manuele Mori (Ita) Lampre - NGC                    4.03
88 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano                     4.06
89 Mickael Cherel (Fra) Française Des Jeux            4.39
90 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi          5.42
91 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                5.43
92 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad        10.13
93 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas                      10.33
94 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                       
95 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale          10.35
96 Martin Velits (Svk) Team Milram                   10.36
97 Damien Monier (Fra) Cofidis                       10.40
98 Benjamin Noval (Spa) Astana                       10.49
99 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank               10.51
100 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale                 
101 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano              10.53
102 Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam              
103 Alan Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi             10.54
104 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha                  10.56
105 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank               10.57
106 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank              10.58
107 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux          11.00
108 Sébastien Chavanel (Fra) Française Des Jeux      11.04
109 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne        11.05
110 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                    11.08
111 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel                  11.09
112 Romain Feillu (Fra) Agritubel                    11.16
113 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha               
114 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis                    11.18
115 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto           11.22
116 Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi       11.23
117 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream        11.35
118 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad     11.57
119 Sergio Paulinho (Por) Astana                     11.59
120 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - Highroad      12.03
121 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne             12.07
122 Daniel Navarro (Spa) Astana                      12.08
123 Steven Cozza (USA) Garmin - Slipstream           12.10
124 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                  12.12
125 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne             12.15
126 Thomas Fothen (Ger) Team Milram                  12.20
127 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom        12.21
128 Maxime Bouet (Fra) Agritubel                     12.25
129 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha             12.30
130 Mickaël Delage (Fra) Silence-Lotto               12.31
131 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale          12.32
132 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale             12.33
133 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step             12.34
134 Yohann Gene (Fra) BBox Bouygues Telecom              
135 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto              12.35
136 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                  12.36
137 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne            12.37
138 Serge Pauwels (Bel) Cervélo TestTeam                 
139 Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam            12.46
140 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano              12.48
141 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom     12.56
142 Christophe Laurent (Fra) Agritubel               13.24
143 Pietro Caucchioli (Ita) Lampre - NGC             13.27
144 Brian Vandborg (Den) Liquigas                    14.21
145 Michael Schär (Swi) Astana                       14.27
146 David Moncoutié (Fra) Cofidis                    14.32
147 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale         14.38
148 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux         17.33
149 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                18.35
150 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam              20.04
151 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream             22.15
152 Matthias Russ (Ger) Team Milram                  22.24
153 Alexandr Dyachenko

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment