2009 Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/10/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 3

Chavanel sprints to stage win and takes overall lead from Contador.

March 10, 2009: Paris-Nice: Orval - Vichy (178 km):
1 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step       04:33:12
2 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                     
3 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                     
4 Stéphane Auge (Fra) Cofidis                            
5 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step                     
6 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank                      
7 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto                   
8 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad     0.40
9 Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam            1.09
10 Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom          
11 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre - NGC                     
12 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - NGC                  
13 Kort Koen De (Ned) Skil-Shimano                       
14 Christian Knees (Ger) Team Milram                     
15 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                     
16 Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto                  
17 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - Highroad         
18 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad         
19 Rein Taaramae (Est) Cofidis                           
20 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne              
21 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank                     
22 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale              
23 Carlos Barredo (Spa) Quick Step                       
24 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom             
25 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                      
26 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux          
27 Murilo Fischer (Bra) Liquigas                         
28 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano                    
29 Antonio Colom (Spa) Team Katusha                      
30 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank                    
31 Alberto Contador (Spa) Astana                         
32 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha                     
33 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank                       
34 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi              
35 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                   
36 Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi              
37 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
38 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                    
39 Bram Tankink (Ned) Rabobank                           
40 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream                
41 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano                     1.39
42 Mickael Cherel (Fra) Française Des Jeux            2.50
43 Hayden Roulston (NZl) Cervélo TestTeam                
44 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                   
45 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                   
46 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux                   
47 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale               
48 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram                    
49 Simon Spilak (Slo) Lampre - NGC                       
50 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                
51 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                       
52 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas                        
53 Markus Fothen (Ger) Team Milram                       
54 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                     
55 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                        
56 Kevin De Weert (Bel) Quick Step                       
57 Martin Müller (Ger) Team Milram                       
58 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux           
59 Marco Bandiera (Ita) Lampre - NGC                     
60 Frederik Willems (Bel) Liquigas                       
61 Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale              
62 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom          
63 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                          
64 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom            
65 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana                        
66 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano                        
67 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                  
68 Manuele Mori (Ita) Lampre - NGC                       
69 Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis                          
70 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi               
71 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                   
72 Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom           
73 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi               
74 Haimar Zubeldia (Spa) Astana                          
75 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad          
76 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Slipstream       
77 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano                      
78 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne                  
79 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi             
80 Francisco Reda

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment