2009 Paris-Nice Results - Stage 2

News & Results

03/9/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2009 Paris-Nice Results - Stage 2

Haussler wins for Cervelo TestTeam; Contador leads overall in spite of crash.

Team Katusha                         
81 Luis-Leon Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                     
82 Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne                         
83 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel                              
84 Joan Horrach (Spa) Team Katusha                              
85 Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
86 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         
87 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                
88 Manuele Mori (Ita) Lampre - NGC                              
89 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas                              
90 Marco Bandiera (Ita) Lampre - NGC                            
91 David Loosli (Swi) Lampre - NGC                              
92 Rein Taaramae (Est) Cofidis                                  
93 Nick Nuyens (Bel) Rabobank                                   
94 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                
95 Weert Kevin De (Bel) Quick Step                              
96 Benjamin Noval (Spa) Astana                                  
97 Alberto Contador (Spa) Astana                                
98 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                            
99 Sylvain Calzati (Fra) Agritubel                              
100 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank                  
101 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad                
102 Maxime Bouet (Fra) Agritubel                                
103 Andreï Amador (CRc) Caisse d'Epargne                        
104 Daniel Navarro (Spa) Astana                                 
105 Matteo Bono (Ita) Lampre - NGC                              
106 Simon Spilak (Slo) Lampre - NGC                             
107 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream                        
108 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                            
109 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                      
110 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank                          
111 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto                         
112 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                   
113 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux                    
114 Daniel Fleeman (GBr) Cervélo TestTeam                       
115 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                      
116 Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
117 Alan Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi                        
118 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel - Euskadi                    
119 Yann Huguet (Fra) Agritubel                                 
120 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux                        
121 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale                 2.13
122 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                    
123 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                      2.13
124 Sergio Paulinho (Por) Astana                                
125 Christophe Laurent (Fra) Agritubel                       2.13
126 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano                            
127 Bradley Wiggins (GBr) Garmin - Slipstream                   
128 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank                         
129 Pietro Caucchioli (Ita) Lampre - NGC                     2.13
130 Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam                  
131 Michael Schär (Swi) Astana                                  
132 Brian Vandborg (Den) Liquigas                               
133 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam           
134 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
135 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                2.13
136 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux                     
137 David Moncoutié (Fra) Cofidis                            2.13
138 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano                         
139 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank                  
140 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                     
141 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                     
142 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank                     
143 Francisco Reda (Ita) Quick Step                             
144 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha                         
145 Christian Knees (Ger) Team Milram                           
146 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                       
147 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                     
148 Amaël Moinard (Fra) Cofidis                                 
149 Damien Monier (Fra) Cofidis                                 
150 Niki Terpstra (Ned) Team Milram                             
151 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom                   
152 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne                        
153 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne                        
154 Matthias Russ (Ger) Team Milram                          9.57
155 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana                             
156 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream                        
157 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream                     
158 Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank                          
DNC Rémi Pauriol (Fra) Cofidis

 
Please visit and support our advertisers. Thank you for your support.

Overall rankings after stage 2:
1

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment