2009 Dauphine Libere Results - Stage 8

News & Results

06/14/2009| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

2009 Dauphine Libere Results - Stage 8

Stef Clement wins final stage; Audience sees Alejandro Valverde take overall race win ahead of Cadel Evans.

June 14, 2009: Dauphine Libere: Faverges - Grenoble (146 km):
1 Stef Clement (Ned) Rabobank       03:30:17
2 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream                              
3 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux                            0.02
4 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road                        1.31
5 Aliaksandr Kuschynski (Blr) Liquigas                                  
6 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                     1.33
7 David Moncoutié (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                  1.56
8 Daniele Righi (Ita) Lampre - N.G.C                                    
9 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                               1.58
10 Maarten Wynants (Bel) Quick Step                                  2.05
11 Stéphane Augé (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                      
12 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux                              
13 Vicenzo Nibali (Ita) Liquigas                                        
14 Frantisek Rabon (Cze) Team Columbia - High Road                      
15 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale                              
16 Thomas Frei (Swi) BMC Racing Team                                    
17 Martin Velits (Svk) Team Milram                                      
18 Jurgen Van Goolen (Bel) Team Saxo Bank                               
19 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                               
20 Marco Marzano (Ita) Lampre - N.G.C                                   
21 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                      
22 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne                             
23 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                   
24 Jeróme Coppel (Fra) Française Des Jeux                               
25 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                         
26 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                         
27 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha                                     
28 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
29 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Astana                                  
30 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto                                    
31 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team                                  
32 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom                           
33 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto                                  
34 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha                               
35 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank                                  
36 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne                  
37 Mikel Astarloza Charreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                   
38 Christophe Le Mével (Fra) Française Des Jeux                         
39 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                              
40 Pierrick Fédrigo (Fra) BBox Bouygues Telecom                         
41 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                         
42 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas                                       
43 Laurent Lefèvre (Fra) BBox Bouygues Telecom                          
44 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom                            
45 Jesus Albert Hernandez Blazquez (Spa) Astana                         
46 José-Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale                    
47 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                
48 Amael Moinard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                      
49 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream                               
50 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana                                     
51 Christian Knees (Ger) Team Milram                                 3.57
52 Daniel Martin (Irl) Garmin - Slipstream                              
53 Marco Velo (Ita) Quick Step                                          
54 Jürgen Van De Walle (Bel) Quick Step                                 
55 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne          
56 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne                   
57 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                       
58 Paul Voss (Ger) Team Milram                                          
59 Bram Tankink (Ned) Rabobank                                          
60 Fabian Wegmann (Ger) Team Milram                                     
61 David De La Fuente Rasilla (Spa) Fuji-Servetto                       
62 Craig Lewis (USA) Team Columbia - High Road                          
63 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank                               
64 Frederik Willems (Bel) Liquigas                                      
65 Florian Stalder (Swi) BMC Racing Team                                
66 Lasse Bochmann Larsen (Den) Team Saxo Bank                           
67 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence - Lotto                          
68 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale                                  
69 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step                                       
70 Alberto Fernandez De La Puebla (Spa) Fuji-Servetto                   
71 Yukiya Arashiro

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment