2008 Tour of Great Britain Results - Stage 3

News & Results

09/9/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour of Great Britain Results - Stage 3

Berges wins stage for Agritubel, takes overall lead.

(Den) Team CSC - Saxo Bank
74 Chris Newton (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
75 Fredrik Johansson (Swe) Pinarello RT - Canditv
76 Rob Partridge (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
77 Rhys Lloyd (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
78 Geraint Thomas (GBr) Barloworld
79 Dale Appleby (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
80 Neil McDonald (RSA) MTN Energade
81 Robbie Hunter (RSA) Barloworld
82 Ben Swift (GBr) Great Britain
83 Jonathan McEvoy (GBr) Great Britain
84 Steven Caethoven (Bel) Agritubel
85 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
86 Travis Meyer (Aus) South Australia.com-AIS
87 Santiago Botero (Col) Rock Racing
88 Cameron Meyer (Aus) South Australia.com-AIS
89 Andrew Roche (Irl) Pinarello RT - Canditv                               28.11
90 Simon Gaywood (GBr) Plowman Craven RT
91 Dean Downing (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
DNS Martin Garrido (Arg) Palmeiras Resort - Tavira
DNF Juan Gomis (Spa) Palmeiras Resort - Tavira
DNF Rahsaan Bahati (USA) Rock Racing
DNF Paidi O'Brien (Irl) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam

Overall rankings after stage 3:
1 Emilien Berges (Fra) Agritubel      10:06:17
2 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                                         0.29
3 Gabriele Bosisio (Ita) LPR Brakes - Ballan                                0.36
4 Ian Stannard (GBr) Great Britain                                          0.37
5 Steve Cummings (GBr) Barloworld
6 Daniel Fleeman (GBr) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam        0.39
7 Benny De Schrooder (Bel) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam    0.40
8 Dan Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle-presented by H30
9 Frederik Veuchelen (Bel) Topsport Vlaanderen                              0.49
10 Russell Downing (GBr) Pinarello RT - Canditv                             1.50
11 Giairo Ermeti (Ita) LPR Brakes - Ballan                                  1.56
12 Roger Hammond (GBr) Team Columbia                                        2.06
13 Kristof Vandewalle (Bel) Topsport Vlaanderen                             2.08
14 Cedric Coutouly (Fra) Agritubel                                          2.10
15 Kristian House (GBr) Rapha-Condor-Recycling.co.uk
16 Simon Richardson (GBr) Plowman Craven RT                                 2.11
17 Alejandro Marque (Spa) Palmeiras Resort - Tavira                         2.13
18 Paolo Longo Borghini (Ita) Barloworld
19 Jonathan Bellis (GBr) Team CSC - Saxo Bank                               2.15
20 David George (RSA) MTN Energade
21 Tom Southam (GBr) Great Britain                                          2.20
22 Chris Sutton (Aus) Team Garmin-Chipotle-presented by H30                  2.25
23 Kevin Evans (RSA) MTN Energade                                           3.43
24 Alessandro Petacchi (Ita) LPR Brakes - Ballan                           13.02
25 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank
26 Danilo Di Luca (Ita) LPR Brakes - Ballan                                13.04
27 Rob Hayles (GBr) Great Britain                                          13.06
28 Mauricio Soler (Col) Barloworld
29 Julian Dean (NZl) Team Garmin-Chipotle-presented by H30
30 Anders Lund (Den) Team CSC - Saxo Bank
31 Magnus Backstedt (Swe) Team Garmin-Chipotle-presented by H30             13.08
32 Oscar Sevilla (Spa) Rock Racing                                         13.09
33 Fred Rodriguez (USA) Rock Racing                                        13.10
34 Romain Feillu (Fra) Agritubel                                           13.11
35 Ben Swift (GBr) Great Britain
36 Kristof Goddaert (Bel) Topsport Vlaanderen                              13.12
37 Claudio Cucinotta (Ita) LPR Brakes - Ballan
38 Zakkari Dempster (Aus) South Australia.com-AIS
39 Paul Sneeboer (Ned) Palmeiras Resort - Tavira
40 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen
41 Kenny Lisabeth (Bel) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam
42 Vicente Reynes (Spa) Team Columbia
43 Robbie Hunter (RSA) Barloworld
44 Malcolm Elliott (GBr) Pinarello RT - Canditv
45 Johnnie Walker (Aus) South Australia.com-AIS
46 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Columbia
47 Greg Henderson (NZl) Team Columbia
48 Daniel Lloyd (GBr) AnPost-M.Donnelly-GrantThornton-SeanKellyTeam
49 David Millar (GBr) Team Garmin-Chipotle-presented by H30
50 Kim Kirchen (Lux) Team Columbia
51 Tom Murray (GBr) Pinarello RT - Canditv
52 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment