2008 Tour of Germany Results - Stage 1

News & Results

08/30/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Tour of Germany Results - Stage 1

Gerdemann wins stage 1.

Stage 1: August 30, 2008: Deutschland Tour: Kitzbühel - Hochfügen (178 km):
1 Linus Gerdemann (Ger) Team Columbia      04:42:54
2 Thomas Lövkvist (Swe) Team Columbia                            0.16
3 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                      
4 Pietro Caucchioli (Ita) Crédit Agricole                        0.50
5 José Rujano Guillen (Ven) Caisse d'Epargne                        
6 Bauke Mollema (Ned) Rabobank                                      
7 Eros Capecchi (Ita) Scott - American Beef                      1.13
8 Johann Tschopp (Swi) Bouygues Telecom                             
9 Andrea Noè (Ita) Liquigas                                         
10 Daniel Navarro Garcia (Spa) Astana                               
11 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                              1.47
12 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne                   
13 David De La Fuente Rasilla (Spa) Scott - American Beef        1.58
14 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel - Euskadi                 
15 Josep Jufre Pou (Spa) Scott - American Beef                   2.31
16 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step                           2.33
17 Stéphane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale                          
18 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                        
19 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne                          
20 Nicolas Hartmann (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         
21 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas                              
22 Christophe Le Mével (Fra) Crédit Agricole                        
23 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                  
24 Giovanni Visconti (Ita) Quick Step                            3.14
25 Michael Schär (Swi) Astana                                       
26 Angel Gomez (Spa) Scott - American Beef                       4.00
27 Pascal Hungerbühler (Swi) Team Volksbank                         
28 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre                                   
29 Andreas Dietziker (Swi) Team Volksbank                           
30 Evgeny Sokolov (Rus) Bouygues Telecom                            
31 Héctor González (Spa) Scott - American Beef                      
32 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef                   
33 Hubert Schwab (Swi) Quick Step                                   
34 Philip Deignan (Irl) AG2R La Mondiale                         4.20
35 Christian Knees (Ger) Team Milram                             5.21
36 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano                              
37 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi                      
38 David Cañada (Spa) Scott - American Beef                         
39 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto                             
40 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank                                   
41 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone           
42 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                     
43 Simon Spilak (Slo) Lampre                                        
44 Johannes Fröhlinger (Ger) Gerolsteiner                           
45 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux                         
46 Iñaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi                     
47 Paul Martens (Ger) Rabobank                                      
48 Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne                          
49 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                    
50 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank                                   
51 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi              5.30
52 Nicki Sørensen (Den) Team CSC - Saxo Bank                     5.36
53 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC - Saxo Bank                  5.57
54 Peter Velits (Svk) Team Milram                                7.25
55 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia                          7.41
56 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner                                 
57 Alexandr Pliuschin (Mda) AG2R La Mondiale                        
58 Andrey Zeits (Kaz) Astana                                        
59 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                               
60 Lasse Bøchman (Den) Team CSC - Saxo Bank                         
61 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                        8.03
62 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne                      
63 Guillaume Levarlet (Fra) Française des Jeux                      
64 Dario David Cioni (Ita) Silence - Lotto                       8.11
65 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano                               8.20
66 Jens Voigt (Ger) Team CSC - Saxo Bank                         8.48
67 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC - Saxo Bank                9.03
68 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                              9.18
69 Fumiyuki Beppu (Jpn) Skil-Shimano                                
70 Julien Belgy (Fra) Bouygues Telecom                              
71 Julien El Farès (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone       9.46
72 Mathieu Perget

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment