2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 9

News & Results

09/8/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 9

Van Avermaet wins for Silence-Lotto; Martinez grabs golden jersey.

Xacobeo Galicia
136 Artur Gajek (Ger) Team Milram
137 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia
138 Nick Nuyens (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
139 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
140 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana
141 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
142 Ivan Santaromita (Ita) Liquigas
143 José Antonio Lopez Gil (Spa) Andalucía - Cajasur
144 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom
145 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto
146 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
147 José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne                       7.04
148 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi                     7.12
149 Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale                                8.02
150 Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux                               9.37
151 Jeremy Hunt (GBr) Crédit Agricole                                      12.14
152 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
153 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole
154 Daniele Bennati (Ita) Liquigas
155 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
156 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                            16.02
157 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                          18.26
158 Assan Bazayev (Kaz) Astana
159 Oscar Gatto (Ita) Gerolsteiner                                         19.08
160 Juan José Haedo (Arg) Team CSC - Saxo Bank
161 Danilo Napolitano (Ita) Lampre

Overall rankings after stage 9:
1 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi      33:23:56
2 Levi Leipheimer (USA) Astana                                              0.11
3 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                     0.32
4 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                        1.00
5 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                           1.38
6 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                            2.10
7 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                            2.23
8 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                            2.34
9 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                              2.54
10 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                             3.22
11 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                       3.41
12 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                            3.46
13 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                 4.14
14 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  4.16
15 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
16 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                                4.35
17 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                    5.17
18 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                          6.22
19 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                           8.02
20 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                      9.18
21 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale                                 9.24
22 Andreas Klöden (Ger) Astana                                              9.36
23 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                             10.01
24 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                           10.18
25 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                    10.56
26 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                           11.24
27 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                                      13.57
28 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                   14.45
29 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                    14.59
30 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                              15.19
31 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                     15.38
32 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank                 15.55
33 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                               16.23
34 Alessandro Ballan (Ita) Lampre                                          17.32
35 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                               17.34
36 Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia                           19.05
37 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                             19.14
38 Marco Marzano (Ita) Lampre                                              19.31
39 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                        19.54
40 Paolo Bettini (Ita) Quick Step                                          20.00
41 Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana                            

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment