2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 20

News & Results

09/20/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Alberto Contador.
Alberto Contador.

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 20

Leipheimer takes second Vuelta time trial win ahead of Contador; Permanent podium rankings for Contador, Leipheimer and Sastre.

Stage 20: September 20, 2008: La Granja de San Ildefonso - Also de Navacerrada (17.1 km ITT):
1 Levi Leipheimer (USA) Astana      00:33:06
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                    0.31
3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                          
4 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                          1.02
5 David Moncoutié (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  1.09
6 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                           1.15
7 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                 1.16
8 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                            1.31
9 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                             1.37
10 Andreas Klöden (Ger) Astana                                             1.57
11 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                            2.09
12 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                    2.11
13 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems                              2.29
14 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                     2.30
15 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                              2.31
16 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                      2.32
17 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi                     2.33
18 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                           2.50
19 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                   2.55
20 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale                                      2.57
21 Andry Grivko (Ukr) Team Milram                                          3.06
22 Jose Ruiz Sanchez (Spa) Andalucía - Cajasur                                
23 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                               3.07
24 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                         3.08
25 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne                          3.14
26 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                                      
27 David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia                            3.16
28 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne                               3.17
29 Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems                           3.20
30 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step                                     3.22
31 Martin Velits (Svk) Team Milram                                            
32 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d'Epargne                               
33 Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por) Astana                             3.25
34 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems                                3.27
35 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre                                         3.29
36 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Astana                                    3.31
37 Iñigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC - Saxo Bank                 3.32
38 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                       3.38
39 Iban Mayoz (Spa) Xacobeo Galicia                                           
40 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                                    3.39
41 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas                                           3.43
42 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank                             3.44
43 Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale                                       
44 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto                                 3.45
45 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                       3.47
46 Marco Marzano (Ita) Lampre                                                 
47 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                            3.54
48 Dmitriy Muravyev (Kaz) Astana                                           3.55
49 Amets Txurruka (Spa) Euskaltel - Euskadi                                   
50 Carlos Panadero Castano (Spa) Xacobeo Galicia                              
51 Kevin De Weert (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  4.00
52 Rémy Di Grégorio (Fra) Française des Jeux                               4.02
53 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                         4.04
54 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                           4.05
55 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  4.07
56 Dimitri Champion (Fra) Bouygues Telecom                                 4.11
57 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                           4.12
58 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                                   
59 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto                                     4.13
60 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                                       
61 Cycril Lemoine (Fra) Crédit Agricole                                    4.14
62 José Luis Arrieta Lujambio (Spa) AG2R La Mondiale                       4.16
63 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank                            4.17
64 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                               
65

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment