2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 11

News & Results

09/10/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 La Vuelta a Espana Results - Stage 11

Freire powers to win; Martinez holds on to golden jersey.

September 10, 2008: La Vuelta a Espana / Tour of Spain: Calahorra - Burgos (179 km):
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank      04:19:28
2 Tom Boonen (Bel) Quick Step                                                  
3 Juan José Haedo (Arg) Team CSC - Saxo Bank                                   
4 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                                 
5 Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale                                         
6 Koldo Fernandez De Larrea (Spa) Euskaltel - Euskadi                          
7 Xavier Florencio Cabre (Spa) Bouygues Telecom                                
8 Greg Van Avermaet (Bel) Silence - Lotto                                      
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre                                               
10 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                        
11 Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale                                          
12 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                            
13 Philippe Gilbert (Bel) Française des Jeux                                   
14 José Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Andalucía - Cajasur                     
15 Leonardo Duque (Col) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                      
16 Nicolas Roche (Irl) Crédit Agricole                                         
17 Sebastian Schwager (Ger) Team Milram                                        
18 Vasili Kiryienka (Blr) Tinkoff Credit Systems                               
19 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems                                    
20 Filippo Pozzato (Ita) Liquigas                                              
21 Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo Galicia                               
22 Vincent Jérôme (Fra) Bouygues Telecom                                       
23 Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia                              
24 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel - Euskadi                                
25 Roy Sentjens (Bel) Silence - Lotto                                          
26 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                                
27 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step                                            
28 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank                                 
29 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
30 Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia                                       
31 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi                          
32 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne                          
33 David Herrero Llorente (Spa) Xacobeo Galicia                                
34 Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucía - Cajasur                               
35 Tomas Vaitkus (Ltu) Astana                                                  
36 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi                              
37 Matti Breschel (Den) Team CSC - Saxo Bank                                   
38 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                           
39 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne                              
40 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                    
41 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                        
42 Dominique Cornu (Bel) Silence - Lotto                                       
43 Patrice Halgand (Fra) Crédit Agricole                                       
44 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                                       
45 Oliver Zaugg (Swi) Gerolsteiner                                             
46 Alberto Contador Velasco (Spa) Astana                                       
47 Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale                                    
48 José Luis Carrasco Gamiz (Spa) Andalucía - Cajasur                          
49 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                                
50 Yannick Talabardon (Fra) Crédit Agricole                                    
51 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucía - Cajasur                               
52 Andreas Klöden (Ger) Astana                                                 
53 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Astana                                        
54 Levi Leipheimer (USA) Astana                                                
55 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                            
56 Matej Jurco (Svk) Team Milram                                               
57 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                                  
58 Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia                                  
59 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre                                               
60 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC - Saxo Bank                             
61 Maarten Tjallingii (Ned) Silence - Lotto                                    
62 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                                     
63 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucía - Cajasur                               
64 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto                                        
65 David Garcia Dapena (Spa) Xacobeo Galicia                                   
66 Sébastien Hinault (Fra) Crédit Agricole                                     
67 Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems                                   
68 Michael Blaudzun (Den) Team CSC - Saxo Bank                                 
69 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                                        
70 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Credit Systems                                     
71 Stephan Schreck (Ger) Gerolsteiner                                          
72 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne                                    

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment