2008 Eneco Tour Results - Stage 3

News & Results

08/23/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

2008 Eneco Tour Results - Stage 3

Bennati wins stage and claims overall lead.

2.39
82 Maarten Wynants (Bel) Quick Step                                 2.42
83 Rein Taaramae (Est) Cofidis - Le Crédit par Téléphone            2.43
84 Cédric Pineau (Fra) AG2R La Mondiale                             2.44
85 Yauheni Hutarovich (Blr) Française des Jeux                         
86 Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef                      
87 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale                            2.46
88 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra) Scott - American Beef    2.48
89 Matthew Goss (Aus) Team CSC - Saxo Bank                          2.49
90 Thomas Fothen (Ger) Gerolsteiner                                 3.03
91 Roy Curvers (Ned) Skil-Shimano                                      
92 Fabio Sabatini (Ita) Team Milram                                 3.12
93 Artur Gajek (Ger) Team Milram                                    4.27
94 Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef                  4.30
95 Raul Alarcon Garcia (Spa) Scott - American Beef                  8.06
96 Jimmy Engoulvent (Fra) Crédit Agricole                           9.08
97 Sebastian Siedler (Ger) Skil-Shimano                            10.03
98 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                    12.09
99 Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone         12.19
100 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne                          12.23
101 Christophe Kern (Fra) Crédit Agricole                              
102 Romain Villa (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone               
103 Leif Hoste (Bel) Silence - Lotto                               12.24
104 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia                             12.26
105 Jérôme Coppel (Fra) Française des Jeux                             
106 Frank Hoj (Den) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                  
107 Julien Simon (Fra) Crédit Agricole                             12.27
108 Luca Barla (Ita) Team Milram                                   12.28
109 Gorka Verdugo Markotegi (Spa) Euskaltel - Euskadi              12.29
110 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                            12.30
111 Angelo Furlan (Ita) Crédit Agricole                                
112 Markus Eichler (Ger) Team Milram                                   
113 Francisco Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi               
114 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                           12.31
115 Eros Capecchi (Ita) Scott - American Beef                          
116 Sergey Rudaskov (Rus) Cycle Collstrop                              
117 Juan José Haedo (Arg) Team CSC - Saxo Bank                         
118 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                        12.32
119 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux                        12.33
120 Beñat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel - Euskadi              12.35
121 Francis De Greef (Bel) Silence - Lotto                         12.36
122 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC - Saxo Bank                         
123 Sergey Lagutin (Uzb) Cycle Collstrop                               
124 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                 
125 Andrea Grendene (Ita) Lampre                                   12.37
126 Stephan Schreck (Ger) Gerolsteiner                                 
127 Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi                  
128 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux                       12.43
129 Jesús Del Nero (Spa) Scott - American Beef                     12.44
130 Berik Kupeshov (Kaz) Astana                                    12.45
131 Denis Flahaut (Fra) Scott - American Beef                      12.48
132 Damien Monier (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone              
133 Matteo Bono (Ita) Lampre                                       12.51
134 Andoni Lafuente Olaguibel (Spa) Euskaltel - Euskadi                
135 Bert Roesems (Bel) Silence - Lotto                             12.52
136 Stéphane Poulhies (Fra) AG2R La Mondiale                           
137 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone        12.53
138 Benoît Joachim (Lux) Astana                                    12.56
139 Dennis Haueisen (Ger) Team Milram                              12.59
140 Fabio Baldato (Ita) Lampre                                     13.05
141 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne                    14.23
142 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre                                   14.27
143 Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale                      14.31
144 Florent Brard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone          14.40
145 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R La Mondiale                      24.48

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment